Disa pamje spektakolare të Diellit të shkrepura nga teleskopi

schedule19:28 - 2 Qershor, 2020

schedule 19:28 - 2 Qershor, 2020

Një profesor fotografie ka shkrepur disa fotografi të jashtëzakonshme të diellit nga kopshti i tij në Kent. 66-vjeçari, Paul Andrew arriti t’i kapë pamjet me teleskopin e tij Lund 152, mbi të cilin ai ka investuar fonde të konsiderueshme.

Pamjet tregojnë sipërfaqen e yllit, që ndodhet më shumë se 92 milion milje larg Tokës. Andrew thotë se koha më e mirë për të fotografuar diellin është gjatë verës, kur qielli është i qartë.

Unë përdor [teleskopin tim] sa më shpesh të jetë e mundur kur ka shumë diell. Sidoqoftë, nuk mund të arrij të shikoj aq shumë gjatë muajve të dimrit pasi Dielli është më i ulët dhe kushtet e shikimit mund të jenë mjaft të dobëta.“, thotë ai.

Andrew thekson se shkrepja e fotografive ka vështirësi të shumta teknike, ndërsa shton se “duket e pabesueshme kur shikoj që imazhet që mund të marrin shumë amatorë, janë më superiore se ato nga teleskopët më të mëdhenj në botë./abcnews.al

 

 

Pasi u tërhoq si pedagog i fotografisë nga Universiteti i Kent, Z. Andrew donte të ndërthurë interesat e tij në art dhe astronomi dhe investoi paratë e tij në teleskopin e tij

Pjesa më e madhe e Diellit do të thotë që graviteti dhe magnetizmi kanë një ndikim të madh në të dhe ndërveprimet e këtyre forcave, si dhe forcat ekstreme të shkrirjes bërthamore drejtojnë sipërfaqen e saj të zjarrtë

Z. Andrew thotë se kapja e fotografive të Diellit është e mbushur me vështirësi teknike, dhe mbështetet në një fat të madh. "Për dallim nga shumë objekte astronomike, Dielli po ndryshon gjithmonë dhe ju kurrë nuk dini se çfarë të prisni nga dita në ditë," shpjegoi ai