Dhjetë persona të lënduar nga shembja e urës në Pitsburg

schedule00:53 - 29 Janar, 2022

schedule 00:53 - 29 Janar, 2022

Një urë në qytetin amerikan të Pitsburgut është shembur me gjashtë automjete, duke përfshirë një autobus, në të në atë moment. Nuk është raportuar asnjë vdekje. Zyrtarët thanë se 10 persona pësuan lëndime të lehta, tre prej të cilëve u dërguan në spital.

Ura e mbuluar me borë Forbes Avenue u hap të premten në mëngjes, diku pas orës 06:00 me orën lokale. Shembja ndodhi vetëm disa orë përpara se presidenti Joe Biden të vizitonte zonën për të folur për infrastrukturën. Shefi i zjarrfikësve Darryl Jones tha se reaguesit e parë përdorën litarë më të gjatë se 30 metra dhe formuan zinxhirë njerëzorë për të tërhequr viktimat në siguri.

Në vendngjarje u vunë re gjithashtu qen kërkimi dhe dronë raporton “BBC”. Banorëve u është kërkuar të shmangin zonën pasi zyrtarët e sigurisë publike konfirmuan se duhej të mbyllnin një linjë gazi që rrjedh nën urë. Në zonë raportohet për një erë të fortë gazi natyror.

Mbetet e paqartë se çfarë e shkaktoi rënien e urës në pronësi të qytetit. Kryetari i bashkisë së Pitsburg, Ed Gainey tha se ajo ishte inspektuar deri në shtator, por një vlerësim i vitit 2019 zbuloi se struktura e saj po përkeqësohej. Ura e çelikut, e ndërtuar në vitin 1970 është një rrugë e zakonshme për shoferët në qendër të Pitsburgut.

Zyrtarët federalë të transportit thonë se rreth 45,000 ura amerikane, duke përfshirë më shumë se 3,000 në Pensilvani janë në gjendje të keqe. Në nëntor, Presidenti Biden nënshkroi legjislacionin në ligj që përfshin 110 miliardë dollarë për riparimin dhe rindërtimin e rrugëve dhe urave.

Të premten, zoti Biden udhëtoi për të vizituar urën e rënë përpara një fjalimi të para-planifikuar në West Mifflin, rreth 16 km jashtë Pitsburgut, për të mbrojtur përfitimet e financimit. Presidenti, i cili ka lindur në Pensilvani tha se “nuk e kuptova se ka më shumë ura në Pitsburg se në çdo qytet tjetër dhe ne do t’i rregullojmë të gjitha dhe kjo nuk është shaka.” / abcnews.al