Dhimbje në shpinë? Vendosni oriz në çorape dhe zbuloni disa ilaçe natyrale të tjera

schedule19:12 - 1 Shkurt, 2022

schedule 19:12 - 1 Shkurt, 2022

Një dhimbje shpine mund t’ju largojë nga programi çdo ditë. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për siklet të vazhdueshëm, puna apo edhe ulja mund të jetë jashtëzakonisht e vështirë.

Nëse dëshironi pak lehtësim, mund të provoni secilin nga këto trajtime, duke përdorur gjëra që ndoshta i keni tashmë në shtëpi.

Nëse dhimbja juaj e shpinës vazhdon ose përkeqësohet, planifikoni një vizitë me mjekun tuaj për të përjashtuar një gjendje më serioze.

  1. Kompresa me oriz

Ky truk i thjeshtë dhe ekonomik është një mënyrë e shkëlqyer për të aplikuar nxehtësinë në të gjithë shpinën tuaj. Mbushni një çorape me oriz dhe ngroheni në mikrovalë. Ju mund të vendosni edhe çorapin me orizin në frigorifer nëse preferoni një kompresë të ftohtë për të lehtësuar dhimbjen tuaj.

  1. Vaji

Sipas WebMD, vaji mund të zvogëlojë ndjeshëm dhimbjen e shpinës në vetëm një orë. Ndërsa kishte disa efekte anësore në disa pacientë (dhimbje koke, kruajtje, rrufë dhe vjellje), shumica e pacientëve përjetuan lehtësim dhimbjeje me pak ose aspak efekte anësore.

  1. Noti

Noti mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të mesit. Provoni parakrahun ose shtrirjen në shpinë për të shmangur shtrirjen e tepërt të duarve që mund ta përkeqësojnë dhimbjen. Përndryshe, provoni gjimnastikë në ujë ose kërkoni ndihmë nga një trajner.

  1. Rul për masazh trupi

Kur përdorni një rul me shkumë për të lehtësuar dhimbjen e shpinës, mos e përdorni në pjesën e poshtme të shpinës (mund ta përkeqësojë dhimbjen). Në vend të kësaj, përdorni rulin në të pasmet ose ijet tuaja për të zvogëluar dhimbjen

 

  1. Shtrihu

Nëse keni dhimbje shpine, provoni një shtrirje të lehtë. Parandaloni sa më gjatë të mund ta mbani shtrirjen, aq më mirë do të lehtësoni dhimbjen. Përkulja e pjesës së poshtme të shpinës, në veçanti, mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes, veçanërisht kur reflektohet në të pasmet tuaja.

  1. Rregulloni zakonet tuaja

Ju mund të zvogëloni dhimbjen e shpinës dhe të minimizoni problemet e ardhshme duke rregulluar disa nga zakonet tuaja, të tilla si humbja e peshës, ushtrimi i muskujve të shpinës dhe shtrirja çdo ditë, qëndrimi korrekt dhe shmangia e objekteve të rënda./abcnews.al