Dëshmitë në gjyq, çfarë u tha policëve Fadil Kasemi, pasi vrau gjyqtaren Hafizi

schedule18:08 - 13 Shtator, 2018

schedule 18:08 - 13 Shtator, 2018

Dy efektivë të Komisariatit të Policisë nr.1 në Tiranë dëshmuan para një trupi gjykues takimin e parë me Fadil Kasemin vetëm pak minuta pasi ai kishte vrarë ish-gruan gjyqtare, Fildes Hafizi. Dëshmitë e tyre mbi fjalët e para të Kasemit u dëgjuan në procesin ndaj tij tek Krimet e Rënda.

Dy efektivët e policisë që u përballën të parët me Fadil Kasemin pak minuta pasi ai kishte vrarë me armë zjarri ish-bashkëshorten e tij gjyqtare, Fildes Hafizi, dëshmuan të enjten në procesin ndaj tij tek Krimet e Rënda. Inspektorët Dashnor Murataj dhe Nazmi Kosta, rrëfyen para gjykatës çastet kur Fadil Kasemi ishte shfaqur në oborrin e Komisariatit nr. 1.

“Sapo kishin marrë turnin për të dalë në patrullim, kur pashë një person të armatosur në oborrin e Komisariatit. Mbante pistoletën në një dorë dhe krëhrin e saj në tjerën. Më tha: “Kam vrarë një njeri dhe kam ardhur për t’u dorëzuar”. Ia mora armën dhe e shoqërova për një komisariat. Ai nuk bëri asnjë rezistencë, madje edhe armën ma la vetë në dorë”, tha dëshmitari Dashnor Murataj.

Në kryerjen e ketyre veprimeve dëshmitari ishte ndihmuar nga kolegu i tij dëshmitari tjetër, Nazmi Kosta. Para trupit gjykues Kosta tha se Fadil Kasemi kishte zbritur nga një furgon i bardhë që kishte ndaluar me shpejtësi dhe në kundravajtje para portës së Komiariatit. Kur e shoqëruan tha që kishte vrarë ish-bashkëshorten e tij, Fildes Hafizi tek “Xhamlliku” dhe se kishte ardhur të dorëzohej.

Dy dëshmitarët i thanë gjykatës se nuk e kishin vënë re, nëse Kasemi kishte zbritur nga vendi i pasagjerit, apo nga drejtuesit të furgonit.

Sipas prokurorisë, pas vrasjes së ish-bashkëshortes në 31 gusht 2017, ka marrë nën kërcënimin e armës drejtuesin e furgonit, Klodian Tafa, automjeti i të cilit ka ndaluar para komisariatit nr.1. Për këtë fakt, përveç akuzës së “vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare”, Kasemi akuzohet edhe për “rrëmbim ose mbajtje peng të personit”.