Deklarata të forta nga Xavi për Katarin

schedule11:11 - 28 Nëntor, 2022

schedule 11:11 - 28 Nëntor, 2022

Që nga fillimi i këtij Botërori 2022 dhe që nga ndarja e këtij Botërori, shumë zëra janë ngritur për të kritikuar Katarin. Sidomos në botën e futbollit, ku shumë konsulentë, ish-lojtarë dhe figura të rëndësishme kanë nxjerrë në pah disa probleme që lidhen me të drejtat e njeriut dhe vdekjen e punëtorëve në kantiere.

Asgjë shumë befasuese për Xavi Hernandez, i cili e njeh mirë vendin që kur përfundoi karrierën e tij si lojtar në Al-Sadd.

Kritika e padrejtë ndaj Katarit sipas tij

Në komentet e raportuara nga Marca, trajneri i Barcelonas donte të mbronte vendin e tij të mëparshëm.

“Besoj se ky Botëror do të lërë një trashëgimi shumë të fortë për vendin dhe rajonin. Mendoj se është shumë mirë që kultura arabe po bëhet e njohur në mbarë botën. Mendoj se ka klishe dhe paragjykime shumë të mëdha, ka pasur shumë kritika ndaj kulturës arabe. Njerëzit mund të shohin se çfarë është Katari, nuk është ajo që thonë kritikët e padrejtë. Njerëzit do të mbajnë kujtime shumë të mira për vendin”, tha spanjolli.

Më pas ai zbuloi të preferuarit e tij për titull. “Unë shoh se Brazili, Argjentina, Spanja janë shumë të mira, Franca është shumë e fortë. Do të shohim, do të jetë një fund interesant i Kupës së Botës. Deklarata të cilat megjithatë rrezikojnë të jenë të diskutueshme në Spanjë, ku katalanasi është akuzuar shpesh se ka bërë propagandë për Katarin në këmbim të një rroge të majme në atë kohë. /G.D abcnews.al/