Covid-19 në Shqipëri, 1 humbje jete dhe 81 raste të reja në 24 orët e fundit

schedule18:38 - 17 Shtator, 2022

schedule 18:38 - 17 Shtator, 2022

Një 77-vjeçar nga Kavaja ka ndërrua jetë në vendin tonë, si pasojë e Covid-19.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë konfirmuar 81 qytetarë të infektuar me koronavirus në këto bashki:
36 në Tiranë, 6 në Fier, 4 në Dimal, nga 3 qytetarë në Kamëz, Himarë, Sarandë, Gramsh, nga 2 qytetarë në Dibër, Patos, Mallakastër, Vlorë, Korçë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Pukë, Fushë Arrëz, Lezhë, Kurbin, Durrës, Vorë, Kavajë, Bulqizë, Lushnje, Delvinë, Gjirokastër, Pogradec. Në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 667 testime,

Janë 1,043 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Kavaja 77 vjeç

Janë shëruar 115 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 325,764 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Shtator 2022)

Raste të reja ditore 81
Të shëruar në 24 orë 115
Të shtruar në spitale 8
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 667

Testime totale 1,974,369
Raste pozitive 330,394
Raste të shëruara 325,764
Raste Aktive 1,043
Humbje jete 3,587

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 467
Shkodër 124
Elbasan 90
Fier 87
Vlorë 62
Durrës 61

Korçë 39
Berat 39
Gjirokastër 31
Dibër 22
Lezhë 17
Kukës 4

/abcnews.al/