Covid-19, Italia parashikon të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme deri në 31 janar

schedule08:24 - 1 Tetor, 2020

schedule 08:24 - 1 Tetor, 2020

Italia po shqyrton mundësinë e zgjatjes deri më 31 janar të vitit të ardhshëm gjendjen e saj të jashtëzakonshme mbi krizën COVID-19, thanë të enjten dy gazeta kombëtare.

Gjendja e emergjencës, e vendosur të skadojë në mes të tetorit, i jep qeverisë fuqi më të mëdha.

Gazetat Il Messagero dhe Corriere della Sera thanë se një takim kabineti diskutoi çështjen të mërkurën vonë.

“Nuk është zyrtare akoma .. ndërsa në fillim (qeveria) foli për shtyrjen e saj përsëri në 31 Dhjetor, gjatë takimit (qeveria) konsideroi të shkonte përtej fundit të vitit, duke pasur parasysh që bashkëjetesa me virusin është e destinuar për të vazhduar për një kohë të gjatë akoma, “tha Il Messaggero. g.v/abcnews.al