Cosby e Polanski përjashtohen nga Akademia e Çmimeve Oscar

schedule23:54 - 3 Maj, 2018

schedule 23:54 - 3 Maj, 2018

Aktori Bill Kozbi dhe regjisori Roman Polanski janë përjashtuar nga Akademia amerikane e Filmit, Artit dhe Shkencave. Organizata prestigjoze, që menaxhon dhe shpërndarjen e çmimeve Oskar, e bëri njoftimin e saj ditën e enjte. Ish-komendiani Kozbi u dënua muajin e kaluar për agresion seksual, ndërsa Polanski pak vite më parë pranoi se kishte abuzuar me një vajzë 13-vjeçare në vitin 1977. Producenti Harvej Ëeinstein u dëbua nga e njëjta Akademi vitin e kaluar pas një seri akuzash për ngacmime seksuale. Duke njoftuar vendimin, organizata bëri me dije se ai u mor të martën pas një procesi votimi të anëtarëve të saj. Në vitin 2003 Polanski fitoi çmimin Oskar për regjinë e filmit “Pianisti”. /abcnews.al