Cili është plani i Kinës? Pekini njofton stërvitje të reja ushtarake rreth Tajvanit

schedule08:42 - 8 Gusht, 2022

schedule 08:42 - 8 Gusht, 2022

Ushtria e Kinës njoftoi stërvitje të reja ushtarake të hënën në dete dhe hapësirën ajrore rreth Tajvanit. Njoftimi vjen një ditë pas përfundimit të planifikuar të stërvitjeve të saj më të mëdha ndonjëherë për të protestuar kundër vizitës së javës së kaluar në Taipei nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Komanda e Kinës tha se do të kryejë stërvitje të përbashkëta duke u fokusuar në operacionet kundër nëndetëseve dhe sulmeve detare, duke konfirmuar frikën e disa analistëve të sigurisë dhe diplomatëve se Pekini do të vazhdojë të mbajë nën presion mbrojtjen e Tajvanit.

Vizita e Pelosit në Tajvan javën e kaluar zemëroi Kinën, e cila e konsideron ishullin e vetëqeverisur si të sajin dhe u përgjigj me lëshime testuese të raketave balistike mbi Taipei për herë të parë, si dhe duke shkëputur disa linja dialogu me Uashingtonin.

Kohëzgjatja dhe vendndodhja e saktë e stërvitjeve të fundit nuk dihet ende, por Tajvani tashmë ka lehtësuar kufizimet e fluturimit pranë gjashtë zonave të mëparshme të stërvitjes kineze që rrethojnë ishullin, raporton abcnews.al.

Pak përpara se të shpalleshin stërvitjet e fundit, presidentja e Tajvanit Tsai Ing-ëen u takua me kryeministrin e Shën Vincentit dhe Grenadineve, Ralph Gonsalves, dhe i tha atij se ishte e prekur nga vendosmëria e tij për të vizituar ishullin pavarësisht presionit ushtarak të Kinës.

“Kryeministri Gonsalves është shprehur ditët e fundit se stërvitjet ushtarake kineze nuk do ta pengojnë atë të vizitojë miqtë në Tajvan. Këto deklarata na kanë prekur thellë,” tha Tsai në një ceremoni mirëseardhjeje për Gonsalves në Taipei.

Ishte e paqartë nëse Tsai e kishte ftuar Gonsalves para apo pas vizitës së Pelosit, shkruan Reuters.

“Ne nuk zbulojmë planifikimin e brendshëm ose komunikimin midis qeverive,” tha ministria e jashtme tajvaneze kur u pyet nga Reuters.

Përtej gjuajtjes së 11 raketave balistike me rreze të shkurtër veprimi gjatë katër ditëve të mëparshme të stërvitjeve, anijet luftarake kineze, avionët luftarakë dhe dronët manovruan gjerësisht rreth ishullit, raporton abcnews.al.

Pak para përfundimit të këtyre stërvitjeve të dielën, rreth 10 anije luftarake secila nga Kina dhe Tajvani manovruan në afërsi rreth vijës mesatare jozyrtare të ngushticës së Tajvanit, sipas një personi të njohur me situatën që është i përfshirë me planifikimin e sigurisë./Abcnews.al/