Çfarë mund të zbulojnë duart tona për shëndetin

schedule08:11 - 27 Qershor, 2022

schedule 08:11 - 27 Qershor, 2022

Duart mund të zbulojnë shumë për mirëqenien tuaj të përgjithshme. Në fakt, shumë mjekë janë mësuar të fillojnë të ekzaminojnë një pacient duke vëzhguar duart e tij. Zakonisht, ata marrin dorën e djathtë të pacientit dhe e ekzaminojnë atë tërësisht.

Ata mund të shikojnë thonjtë, kockat në gishta ose kyçin e dorës dhe pamjen e lëkurës për të konstatuar shëndetin tuaj. Ju gjithashtu mund të keni parë mjekë që të kontrollojnë shpesh pulsin tuaj gjatë kryerjes së një kontrolli shëndetësor, gjë që i ndihmon ata të kenë një ide për rrahjet tuaja të zemrës.

Cilat janë shenjat e zakonshme paralajmëruese që shfaqen në duar?

Para së gjithash, nëse shtrëngimi juaj duket i dobët, kjo mund të jetë një shenjë e plakjes ose përkeqësimit të shëndetit . Gjithashtu, një kontroll i dobët mund të tregojë një rrezik të shtuar të vdekjes pas sëmundjeve të zemrës, veçanërisht te të moshuarit.

Nëse jeni i ri dhe i shkathët, por ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje në duart tuaja, mund të interpretohet si një simptomë e sindromës së tunelit karpal. Kjo gjendje shpesh prek kyçin e dorës për shkak të pozicionit të gabuar të gjumit ose përdorimit të tepruar të tastierës. Nga ana tjetër, duart ose gishtat e mpirë në moshën e mesme ose të moshuar mund të tregojnë neuropati diabetike.

Së fundi, nëse duart tuaja dridhen shumë, një mundësi mund të jetë një sëmundje neurologjike siç është sëmundja e Parkinsonit. Gjithashtu ndonjëherë dridhjet në duar mund të ndodhin për shkak të alkoolizmit, stresit, reagimit ndaj disa ilaçeve, çrregullimeve psikiatrike, sëmundjeve të mëlçisë ose distoni./abcnews.al