Çfarë fshihet pas modelit të flokëve të Kamala Harris

schedule09:45 - 23 Janar, 2021

schedule 09:45 - 23 Janar, 2021

Ceremonia e inaugurimit të presidentin të SHBA, Joe Biden është komentuar deri në detaje, nga lëvizjet, veshjet dhe deri te modelet e flokëve. Këtij fakti nuk kishte si t’i shpëtonte edhe zëvendës-presidentja, Kamala Harris.

Flokët e ndara të saj në mënyrë asimetrike ishin përshtatur në goditje me kornizën e fytyrës që shtrihen pikërisht poshtë shpatullave të saj. Nuk kishte asnjë fije të vetme jashtë vendit.

“Për gratë me ngjyrë, nuk ka qenë kurrë ‘vetëm flokë’. Është e lidhur me identitetin, kulturën dhe shprehjen tonë krijuese. Ne nuk shkojmë në sallon një herë në dy muaj për një prerje ose ngjyrë. Ne kemi takime parukerie të shtunave në mëngjes për të rregulluar flokët sipas mënyrës tonë”, u shpreh Michaela Angela Davis, një aktiviste imazhesh.

Ndërsa më tej vazhdoi: “Sallonet e flokëve janë një hapësirë ​​për të bërë të gjitha. Flokët tanë gjithashtu na lejojnë të ndryshojmë formën dhe kjo është pikërisht ajo që bëri Harris natën e inagurimit. Ajo ishte në gjendje të lidhej me njerëzit me ngjyrë, pa izoluar askënd tjetër”.

“Ajo dukej me ngjyrë, dukej indiane, dukej latine. Flokët e saj dukeshin kaq universale”, përfundoi Davis. l.k/abcnews.al