“Dvorani”, Erinda Ballanca ikën në heshtje nga prokuroria. Nesër pyetet Vitore Tusha

schedule13:37 - 12 Dhjetor, 2019

schedule 13:37 - 12 Dhjetor, 2019

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca është peytur në Prokurorinë e Tiranës për mbi 2 orë e gjysëm lidhur me çështjen “Dvorani”. Gazetarja e Abc News që ndjek zhvillimet në prokurori, Glidona Daci raporton se znj. Ballanca është larguar pa pranuar të japë prononcim për mediat, që pryeste në dyert e akuzës. Ballanca është thirrur nga prokurororët si person që mund të ketë dijeni për rrethanat e ngjarjes, pasi Avokati i Popullit, në bazë të ligjit duhet të jetë vëzhgues i punës së Këshillit të Emerimeve në Drejtësi. Në një raport që ka nxjerr ky institucion para pak kohës thuhet se Kreu i KED, Ardian Dvorani i ka zhvilluar mbledhjet në mungesë të transparencës dhe në disa raste nuk ka lejuar përfaqësuesit e Avokatit të Popullit.

Kujtojmë se lidhur me këtë çështje, prokurorët pyetën si fillim Presidentin Meta i cili ka bërë një padi penale kundër kreut të KED, Dvorani. Meta e akuzon Dvoranin se ka shkelur Kushtetutën për listimin e kandidatëve të Gjykatës Kushtetuese.

Ndërsa nesër radhën për tu paraqitur në prokurori e ka gjyqtarja, Vitore Tusha. /abcnews.al