Çështja “Babale”, Bardhi në Gjykatë përballet me Fredi Alizotin

schedule13:19 - 4 Shtator, 2019

schedule 13:19 - 4 Shtator, 2019

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi është paraqitur sot në Gjykatën e Krimeve të Rënda, për të dëshmuar për çështjen “Babale”. Bardhi përballet me Fredi Alizotin, i cili thotë se është takuar me të, por Bardhi e mohon.

Ai thotë se nuk ka pasur ansjë njoftim zyrtar për të qenë dëshmitar, por është njoftuar nga media.

“Nuk kam pasur njoftim për të qenë prezent për të qenë dëshmitar. Jam njoftuar nga media. Kërkesa dhe vendimi janë në kundërshtim me ligjin sepse nuk kam pasur njoftim. Edhe sot nuk kam njoftim nga ana e gjykatës, e kam marre nga media”.

I pyetur në lidhje me videopërgjimin, Bardhi tha se ky është një investigim gazetaresk, ndërsa deklaroi se është verifikuar që Geron Xhafaj merret me aktivitet kriminal. Ai iu kërkon prokurorëvë të mos i interpretojnë pyetje.

Prokurorët: Si ju ka rënë në dorë ky videopërgjim?

Bardhi: Ka qenë një investigim gazetaresk. Nëse do të kishte prokurori të pavarur, Agron Xhafaj duhet të ishte dënuar edhe për vijimin e aktivitetit kriminal. Jo vetëm dënimin e bërë në Itali. Kemi bërë kërkimet tona dhe kemi verifikuar qe Geron Xhafaj merret me aktivitet kriminal.

Prokurori: Kush ua ka vënë në dispozicion?

Bardhi: Së pari do të kërkoja që të mos bëni cilësime të përgjigjevve të mia. Ka qenë një gazetar që e ka bërë, por e solli tek ne për shkak se u rrezikohej jeta. Po ta përsëris mos bëj intepretim të përgjigjeve të mia. Kam ndjekur vetëm proceduren e fshehjes nga drejtësia të Agron Xhafajt. Nuk ka asnjë hetim prej dy vitesh për A Xhafën.

Avokati i Olldashit: Ju jeni marrë edhe me të shkuarën kriminale të Xhafes. A shërbeu ky denoncim nga ana e PD për të çuar në ekzekutimin e vendimit penal.

Bardhi: Une gjykoj qe pas dorezimit te agron xhafes provohej vertetesia e denoncimit te bere publik. Akti i kolegeve te mi eshte madhor.

Avokati i Agron Xhafes: ju si pjese e grupit te publikimit. Ju per here te pare jeni njohur ne momentin e piblikimit apo e keni degjuat me perpara.

Bardhi: Publikimi është bërë nga unë dhe dy kolegë. Ne para se te dalim në konference njihemi me materialin.

Avokati: Mjetet e teknikës janë të njëjtat

Bardhi: Kemi marrë një usb. Është e njëjta që i kemi dorëzuar prokurorëve.

Avokati: keni hetuar për Agron Xhafën?

Bardhi: Vendimi i formës së prerë është dhënë në vitin 2012. Për trafik lëndësh narkotike dhe pjesë e  grupit të strukturuar kriminal. Pra kishte një rrezikshmëri të lartë shoqërore. Edhe pse në fillim u mohua, më pas Xhafaj shkoi dhe u dorëzua. /abcnews.al