Çelja e sezonit turistik, Blendi Klosi në Golem

schedule12:24 - 31 Maj, 2018

schedule 12:24 - 31 Maj, 2018

Mbi 300 çartera me turistë do të ulen në tokën shqiptare këtë vit. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, e deklaroi gjatë çeljes së sezonit turistik në Golem, ku u shpreh se shumë shpejt  pritet të mbërrijë edhe çarteri i parë nga Rusia.

E ardhmja e rajonit është paraqitja në një ofertë të përbashkët turistike. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, e deklaroi gjatë hapjes së sezonit turistik në Golem, ndërsa theksin e vuri tek koordinimi mes palëve.

Blendi Klosi: “Standartet i kemi të njëjta, mundësitë dhe argëtimet i kemi të njëjta natyrën e kemi shumë të bukur, kushtet i kemi po ashtu shumë të mira dhe ndaj na mbetet që vetëm të koordinohemi dhe atë që kanë bërë djemtë ta ndjekim të gjithë së bashku”.

Gjatë ceremonisë u dhanë edhe çmime mirënjohje edhe për tur-operatorët nga Sllovakia, Polonia, Hungaria dhe Rusia që kanë sjellë çarterat e parë në Shqipëri, numri i të cilëve pritet të jetë mbi 300.

Blendi Klosi: “Tui është kompania më e madhe në botë dhe afrimi për herë të parë i një çarter nga Rusia hap përSshqipërinë një histori krejt të re përsa i përket turizmit botëror, pasi Tui shënon një rritje globale me rreth 30 për qind çdo vit duke qenë lideri i padiskutueshëm në turizmin botëror”.

Sipas ministrit të Turizmit dhe Mjedisit, shtimi i numrit të turistëve mundësoi rritjen e kapaciteteve të hoteleve dhe përmirësimin e cilësisë së shërbimit përgjatë bregdetit shqiptar. Më pas, mbrëmja vijoi me një paradë të veshjeve tradicionale dhe muzikë shqiptare./abcnews.al