Çdekretimi i zgjedhjeve, juristi: Akt politik

schedule21:52 - 24 Qershor, 2019

schedule21:52 - 24 Qershor, 2019

Juristi Koli Bele deklaroi këtë të enjte se situata pasi Presidenti çdekretoi datën e zgjedhjeve është e paprecedentë. Ai ishte i ftuar në emisionin “Byro Politike”, ku theksoi se institucionet kushtetuese, duke përfshirë edhe Presidentin e Republikës janë menduar që të sillen me vetëpërmbajtje.  Sipas tij, akti i presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve është politik.

“Mendohet që institucionet kushtetuese si dhe Presidenti i Republikës do sillen me vetëpërmbajtje dhe afërmendsh si në Kushtetutë nuk mund të detajosh një situatë hipotetike kur dy javë apo tre javë para zgjedhjeve presidenti çdekreton datën. Ngjarja është e paprecedentë. E vërteta sot e gjithë ditën është që ky akt sot e gjithë ditën është një akt politik i cili ka sjellë disa pasoja dhe palët janë pozicionuar për arsye të kuptueshme.

Ne kemi një proces që për pesë ditë finalizohet dhe ndërhyrja politike me një akt, i cili quhet dekret apo çdekret krijoi këtë tymnajë, por KQZ si një institucion kuazi gjyqësor, por edhe që administron procesin zgjedhor nuk mund të përfshihej në debate apo hollësi kushtetuese por ishte para faktit do të vazhdonte të administronte procesin zgjedhor sipas atij dekreti apo do zgjidhte aventurën e një çdekreti duke krijuar aventurën e një situate të paprecedentë”, tha Bele.

Ndërkohë këtë të hënë Kolegji Zgjedhor konfirmoi datën 30 Qershor për mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Gjyqtarët rrëzuan kërkesën e partisë Uniteti Kombëtar për ta çregjistruar nga zgjedhjet, duke i dhënë të drejtë KQZ-së, e cila e konsideron anulimin e zgjedhjeve nga Meta si një akt të pavlefshëm./abcnews.al