Cakaj në komisionin e integrimit: Shqipëria i ka plotësuar kushtet për çeljen e negociatave

15:25 | 17/09/201915:250

Ministri i jashtëm në detyrë Gent Cakaj tha gjatë një seancë dëgjimore në Komisionin Parlamentar të Integrimit se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE. Ministri Cakaj theksoi vlerësimin e veçantë që i është bërë vendit për ecurinë e reformës në drejtësi.

Gjithçka në rregull sipas ministrit në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme. Ka mbetur vetëm që Shqipërisë t’i hapen negociatat. Ky optimizëm e ka karakterizuar Gent Cakaj në të gjitha përgjigjet që dha në seancën dëgjimore në Komisionin për integrimin Evropian.

Kryetarja e komisionit ngriti edhe një tjetër pikëpyetje, i druhet se vendit nuk do t’i hapen negociatat për shkak të mos realizimit të reformës zgjedhore. Por edhe në këtë pikë e qetëson ministri në detyrë.

Edhe shqetesimit të ngritur nga deputeti Ralf Gjoni për deklaratat e fundit të kryeministrit Grek ndaj Shqipërisë, ministri në detyrë i dha zgjidhje.

Ministri në detyrë për Evropën dhe punët e jashtme informon se  aktualisht janë ngritur grupet e punës për procesin e negociatave që korrespondojnë me numrin e kapitujve përkatësisht 35. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono