Bullgaria dhe Hungaria: Furnizimet me armë nuk do të ndihmojnë në zgjidhjen e konfliktit

schedule19:09 - 2 Shkurt, 2023

schedule 19:09 - 2 Shkurt, 2023

Presidenti bullgar Rumen Radev dhe homologu i tij hungarez Katalin Novak ndanë shqetësime për zhvillimet në Ukrainë, ku ndër të tjera janë shprehur se furnizimet me arme nuk do të ndihmojnë në zgjidhjen e konfliktit.

“Ne ndajmë një shqetësim të përbashkët në kontekstin e zhvillimit të situatës në Ukrainë. Ky konflikt po përshkallëzohet në një përplasje ekonomike globale, e cila tani kërcënon të gjithë Evropën. Ai po kthehet në një luftë rrënimi jo vetëm për palët. të përfshirë drejtpërdrejt, por edhe për Evropën, për ekonominë dhe sistemin tonë shoqëror. Jemi të bindur se zgjidhja e këtij konflikti nuk mund të arrihet duke shtuar furnizimet me armë, vetëm duke treguar vullnetin për t’u angazhuar në dialog dhe diplomaci. Tensionet duhet të de-përshkallëzohen dhe armiqësitë duhet të pushojnë”, tha presidenti bullgar.

“Kriza po vazhdon tash e një vit dhe për fat të keq ne ende nuk i shohim kushtet për paqe në Ukrainë. Por ne duhet të punojmë që kriza dhe presioni ushtarak të mos eskalojnë më tej, në mënyrë që kushtet për një Paqja e qëndrueshme mund të krijohet sa më shpejt të jetë e mundur”, tha presidentja Hungareze.

Udhëheqësit diskutuan bashkëpunimin dypalësh energjetik, ranë dakord të punojnë së bashku për furnizimin me energji dhe vuri në dukje rëndësinë e zhvillimit të energjisë bërthamore, shkruajnë mediat e huaja. Katalin Novak pritet të takohet edhe me kryeministrin në detyrë Galab Donev gjatë vizitës së saj zyrtare në Bullgari./abcnews.al/