Britania premton se do të stërvitë 30 mijë ushtarë ukrainas

schedule14:34 - 25 Shtator, 2023

schedule 14:34 - 25 Shtator, 2023

Ministri britanik i Mbrojtjes, Grant Shapps tha sot se Britania e Madhe është pranë Ukrainës dhe konfirmoi se britanikët do të stërvitë 30 mijë ushtarë ukrainas.

“Qëllimi ynë është të stërvitim 30,000 ushtarë ukrainas. Nuk mendoj se vendosmëria britanike do të lëkundet në asnjë mënyrë.

Ne do të qëndrojmë pranë ukrainasve,” tha Shaps.

I pyetur nëse Perëndimi ishte lodhur nga kërkesat e Ukrainës për ndihmë dhe mbështetje, Shaps tha se mbështetja do të vazhdojë.

/abcnews.al