Britani, dezertim mes konservatorëve

schedule20:27 - 3 Shtator, 2019

schedule 20:27 - 3 Shtator, 2019

Dezertimi i një deputeti rebel nga radhët e konservatorëve në Britaninë e Madhe ka bërë që kryeministri Boris Johnson të humbasë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Ligjvënësi që ka braktisur partinë në pushtet ka bashkuar forcat me kolegët që kundërshtojnë një dalje pa marrëveshje nga BE-ja.

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka humbur të martën mazhorancën numerike në Parlament. Shkak për këtë situatë, që e bën shumicën e tij jofunksionale, është bërë kalimi i një prej ligjvënësve rebelë të konservatorëve në radhët e opozitës.

Sipas BBC, ka qenë deputeti Philip Lee që ka dezertuar dhe ka bashkuar forcat me liberal-demokratët. Lee, ligjvënës që përfaqëson lokalitetin Breknell, u ul në stolat e opozitës teksa kryeministri mbante një fjalim në Dhomën e Përfaqësuesve.

Ai tha se qeveria po ndjek një rrugë të dëmshme për Breksit. Nga ana e tij, Johnson është zotuar se do ta nxjerrë vendin nga BE-ja më 31 Tetor me apo pa një marrëveshje, por një numër ligjvënësish që kundërshtojnë daljen pa marrëveshje janë bashkuar duke tejkaluar dallimet politike, në përpjekje për ta penguar një lëvizje të tillë.

Ata i kanë paraqitur një mocion për debat të jashtëzakonshëm kryetarit të Dhomës, John Bercow dhe nëse do të kenë sukses do të çojnë përpara një draft që detyron kryeministrin të kërkojë që Brexit të shtyhet deri më 31 Janar.

Duke folur në Dhomën e Përfaqësuesve, Johnson tha se dëshiron një dalje të negociuar nga BE-ja dhe insistoi se ky është momenti i duhur që kjo të arrihet me Brukselin.

Por ai shtoi se lëvizjet e ligjvënësve, me qëllim kalimin e ligjit që bllokon opsionin “Now Deal” do të shkatërrojnë të gjitha shanset për të negociuar një akord të ri./ABC News Albania 24/7