Benzema lojtari më i mirë francez për vitin 2021

schedule09:11 - 14 Janar, 2022

schedule 09:11 - 14 Janar, 2022

Karim Benzema ishte futbollisti më i mirë francez në vitin 2021. Numri 9-të festoi golin e tij të 302-të të Real Madridit kundër Barcelonës në gjysmëfinalen e Superkupës së Spanjës të së mërkurës mbrëma, duke vazhduar formën e shkëlqyer që po shijon me klubin e tij.

 

Kjo formë ishte e qëndrueshme gjatë gjithë vitit 2021 dhe madje i dha atij një tërheqje në skuadrën e Francës për Euro 2020.

 

Aq mbresëlënëse ishte forma e tij sa ‘France Football’ e ka cilësuar si futbollistin më të mirë francez të vitit 2021, përpara edhe Kylian Mbappe. Ky i fundit mirëpriti dhe festoi fitimin e çmimit Benzema, madje mbi veten dhe N’Golo Kante.

“Unë jam bërë numri 9-të që kam dashur gjithmonë të jem”, tha Benzema në një intervistë për ‘France Football’.

 

Me 23 gola në 26 ndeshje deri më tani këtë sezon, dhe nëntë asistime gjithashtu, Benzema nuk po tregon shenja të ngadalësimit me ‘Los Blancos’ dhe ai mund të vazhdojë të arrijë edhe më shumë në 2022./ h.ll/abcnews.al