Basha asnjë plan sekret kundër krimit nuk është sekret me Ramën në të

schedule16:42 - 6 Nëntor, 2017

schedule 16:42 - 6 Nëntor, 2017

Asnjë plan sekret kundër krimit nuk mund të behët me Edi Ramën pjesë të planit, deklaroi kreu i opozitës, Lulzim Basha pas nismës së kryeministrit për një task-forcë lidhur me këtë çështje.

Kreu demokrat deklaroi se beteja e demokratëve është një qeveri antimafia pa Edi Ramën.

ABC News mësoi ndërkaq se angazhimi në komisione i PD-së për ngritjen e instituicioneve të drejtësisë, referendumin për mbetjet dhe reformën zgjedhore do të jetë i plotë.

Lidhur me diskutimin që po lind për mandatin e kryprokuorit Adriatik Llalla, kreu i opozitës nuk deklaroi një qëndrim konkret, por argument ka Kushetutën e cila intepretohet ndryshe nga socialistët e ndryshe nga Adriatik Llalla.

E ndërkohë në mes të javës pritet konstituimi i komisionit të posaçëm për reformën zgjedhore. Demokratët kanë një platftormë gati e cila është e orientuar në një aksion shumëplanësh për t’i dhënë përgjigje rekomandimit kryesor të ODIHR shit-blerja e votës, kauzë që demokratët e konsiderojnë plotësisht të konfirmuar si legjitime me çështjen Habilaj –Tahiri./abcnews.al