Banorët e “Unazës së re” paralajmërojnë përplasje me IKMT nëse nis shembja e banesave

16:10 | 10/11/201916:100

Më 11 nëntor banorët e unazës së re duhet që të lirojnë banesat e tyre, pasi është afati i fundit sipas IKMT-së. Banorët kanë paralajmërojnë se do të ketë përplasje mes tyre dhe të gjithe atyrë që do të shkojë për të shembur shtëpitë dhe bizneset. Ish-deputeti demokrat Klevis Ballu u shpreh se banorët duan dialog për t’i dhënë zgjidhe çështjes.

Më 11 nëntor banorët e unazës së re janë njoftuar se duhet që të lirojnë banesat e tyre sepse do të nisë shembja. Jashtë kameras banorët pohuan se ata kanë vendosur që të mblidhen që në orën 07:30 të mëngjesit së bashku me fëmijët e tyre në mbrojte të shtëpive. Banorët shprehen se nëse punonjës të IKMT-së ose policia do të shkojë në Unazë për të nisur shembjen e objekteve, ata do të përballen me ata pasi shtëpit e tyre do t’i mbrojnë me çdo kusht. Banorët ishin mblrdhur përpara gjykatës penale të Tiranës pasi u zhbillua seanca për caktimin e masës së sigurisë për Shpëtim Selimin, person i dyshuar se ka dhunuar më datë 7 nëntor një nga punonjësit e IKMT-së.  Gjyqtari Kujtim Vranici vendosi për Selmanin masën arrest në shtëpi.

Në mbrojte të banorëve ishte edhe ish-deputeti demokrat Klevis Balliu i cili deklaroi se, banorët e Unazës së Re kërkojë dialog.

Punonjësit e IKMT-së  kishte mbërritur në Unazës të Rë për të bërë njoftimin e  përfundimit të afatit, për lirimin e banesave. Një grup banorësh , në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë goditur me gurë e sende të forta,punonjësit e IKMT-së, ku për pasojë mbetën të plagosur 4 prej tyre dhe 1 punonjës i Policisë, gjithashtu, u dëmtua edhe një automjet i uniformave blu. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono