Autoritetet australiane nisin hetimet, 16 koala ngordhin në mënyrë misterioze

schedule11:52 - 11 Korrik, 2022

schedule 11:52 - 11 Korrik, 2022

Gjashtëmbëdhjetë koala kanë ngordhur në një plantacion pemësh viktoriane në Australi dhe arsyeja nuk dihet ende.

Një hetim nisi nga autoritetet në Viktoria, pasi trupat e 13 koalave u gjetën në një plantacion më 14 qershor. Trupat e tre koalave të tjera janë gjetur që atëherë në një zonë të pa korrur në vend, me faza të ndryshme dekompozimi që variojnë nga dy javë deri në 12 muaj, tha rregullatori të hënën.

Rezultatet e nekropsisë deri më tani nuk kanë arritur të përcaktojnë një shkak përfundimtar të vdekjes. Rrezet X të kryera në trupa nuk gjetën prova të traumave, duke përfshirë fraktura ose kocka të thyera. Gjithashtu nuk kishte prova për të shtëna me armë.

Hetuesit po vlerësojë një sërë shkaqesh të mundshme, por tha se mungesa e traumës, e kombinuar me rezultatet e patologjisë, sugjeroi se vdekjet mund të vijnë nga faktorë mjedisorë.

Rreth 413,000 koala jetonin në të gjithë Viktoria në vitin 2020. Rreth 80% e tyre besohet se gjenden në rajonet e Barwon South West, Gippsland dhe Hume. /abcnews.al