Austria “shpëton” furnizuesin kryesor të energjisë në vend, i jep kredi 2 mld euro

schedule15:08 - 31 Gusht, 2022

schedule 15:08 - 31 Gusht, 2022

Austria ka njoftuar se do të shpëtojë furnizuesin kryesor të energjisë të vendit me një kredi prej 2 miliardë eurosh ndërsa çmimet rriten në të gjithë Evropën për shkak të luftës në Ukrainë.

Kancelari Karl Nehammer tha se kredia për Wien Energie ishte një masë e jashtëzakonshme shpëtimi për të siguruar që dy milionë klientët e saj – në kryeqytetin Vjenë – të vazhdojnë të marrin energji elektrike. Kredia do të zgjasë deri në prill, raporton BBC.

Wien Energie kërkoi një paketë shpëtimi për shkak të problemeve financiare mes rritjeve të mëdha të çmimeve të energjisë dhe spekulimeve se firma keqmenaxhoi fondet, të cilat ajo i mohon. /abcnews.al