Atentati me një të vrarë dhe 4 të plagosur në Tiranë, kush ishte shënjestra

schedule19:51 - 4 Janar, 2022

schedule 19:51 - 4 Janar, 2022

Breshëria e kallashnikovit tronditi Tiranën, pasditen e sotme. Erion Çela, 35 vjeç mbeti viktimë, si dhe u plagosën katër persona të tjerë. Ngjarja ndodhi në zonën e “Don Boskos” në kryeqytet.

Autorët të cilët lëviznin me një mjet tip “Benz” qëlluan nga jashtë në drejtim të lokalit ku ndodheshin në një tavolinë viktima dhe të tjerët.  Të plagosurit janë: Arben Dani 46 vjeç, Blerim Çela 28 vjeç, vëllai i viktimës, Edmond Crroj, 41 vjeç daja i viktimës dhe Azbi Selimaj, 19 vjeç, kamarier i lokalit.

Burime nga grupi hetimor për gazetaren Xhensila Kodra bëjnë me dije se shënjestra e atentatit dyshohet të ketë qenë daja, Edmond Crroj. 41-vjeçari rezulton të ketë probleme me drejtësinë jashtë vendit për trafik narkotikësh.

Sakaq, viktima ka mbajtur edhe emrin Adriatik Çela, ndërsa ishte pronar i një tabakino, që ndodhet shumë pranë vendit ku u vra. Mësohet se 35-vjeçari priste të bëhej baba i nja vajze.

Si ndodhi ngjarja:

Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 16:15, në zonën e “Don Boskos” në Tiranë. Persona të armatosur të cilët lëviznin me një automjet tip “Mercedes E Class” të zi dhe vetëm njëri prej tyre ka qëlluar me breshëri kallashnikovi nga jashtë në drejtim të lokalit, ku ndodheshin të ulur në një tavolinë viktima dhe personat e tjerë. Për pasojë ka mbetur i vdekur në vend Erion Çela si dhe janë plagosur katër të tjerë, të cilët janë dërguar te spitali i Traumës.

Sakaq, pasi kanë qëlluar me breshëri mjeti i autorëve është kthyer në vend dhe ka marrë po të njëjtën rrugë nga erdhi. Targat e makinës rezultojnë se janë të vjedhura nga një makinë Smart në Tiranë.

Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije viktimë mbeti Erion Çela, 35 vjeç. Të plagosurit janë: Arben Dani 46 vjeç, Blerim Çela 28 vjeç, vëllai i viktimës, Edmond Crroj, 41 vjeç daja i viktimës dhe Azbi Selimaj, 19 vjeç. Ky i fundit është kamarier i lokalit dhe fatmirësisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Ngjarja e rëndë ka tronditur kryeqytetin, ndërsa u shënua në ditët e para të këtij viti. g.v/abcnews.al