Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni gjashtë mujor

schedule07:34 - 5 Dhjetor, 2022

schedule 07:34 - 5 Dhjetor, 2022

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë pas përfundimit të një misioni gjashtë mujor në stacionin hapësinor të Kinës.

Ata u nisën për në hapësirë ​​më 5 qershor për të mbikëqyrur fazën përfundimtare të ndërtimit të stacionit hapësinor Tiangong, i cili përfundoi në nëntor.

Agjencia hapësinore e Kinës e shpalli misionin një “sukses të plotë”.

Komandanti Chen Dong dhe shokët e skuadrës Liu Yang dhe Cai Xuzhe thanë se po ndiheshin mirë pas uljes.

Stafi në vendin e uljes nxori ekuipazhin nga kapsula e daljes, e cila u ul pak pas orës 20:00 me orën lokale, rreth nëntë orë pasi u shkarkua nga stacioni hapësinor.

Zonja Yang, astronautja e parë femër e Kinës, tha se ajo kishte një kujtim të paharrueshëm në stacionin hapësinor dhe “është e emocionuar për t’u kthyer në atdhe”, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Ndërsa ishin në hapësirë, tre astronautët mbikëqyrën mbërritjen e moduleve të dytë dhe të tretë për Tiangong dhe kryen tre shëtitje në hapësirë ​​për të kontrolluar dhe testuar objektet e reja.

Një ekuipazh i ri prej tre astronautësh kinezë mbërriti në stacionin hapësinor për të bërë dorëzimin e parë të ekuipazhit në orbitë të mërkurën.

Ekuipazhi i ri u ngrit në anijen kozmike Shenzhou-15 nga qendra e nisjes satelitore Jiuquan në shkretëtirën Gobi në Kinën veriperëndimore.

Ata do të jetojnë në stacion për gjashtë muaj. Do të jetë posti i dytë hapësinor i banuar përgjithmonë, pas Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar të udhëhequr nga NASA nga i cili Kina u përjashtua në 2011.

Është i fundit nga 11 misionet e nevojshme për të mbledhur stacionin që pritet të funksionojë për rreth një dekadë dhe të kryejë eksperimente në gravitetin pothuajse zero.

Ekuipazhi i ri do të përqendrohet në instalimin e pajisjeve dhe objekteve përreth stacionit hapësinor, tha një zëdhënës i Administratës së Hapësirës me njerëz të Kinës.

Kina është vetëm vendi i tretë në histori që ka vendosur të dy astronautët në hapësirë ​​dhe që ka ndërtuar një stacion hapësinor, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së.

Stacioni hapësinor Tiangong, ose “Pallati Qiellor”, është stacioni i ri hapësinor i përhershëm i Kinës. Vendi ka nisur më parë dy stacione hapësinore provë të përkohshme, të quajtura Tiangong-1 dhe Tiangong-2./Abcnews.al/