Arrestohet në Shqipëri, ish-luftëtari rus i ISIS

schedule09:00 - 12 Korrik, 2019

schedule 09:00 - 12 Korrik, 2019

Një 34-vjeçar rus i shpallur në kërkim nga Interopol Moska është arrestuar në Shqipëri, me qellim ekstradimin drejt Rusisë.

I shumëkërkuari për “Pjesëmarrje në organizatë terroriste” u lokalizua dhe u vu në pranga në sajë të bashkëpunimit të policisë sonë të antiterroriste me agjencitë ligjzbatuese partnere dhe ato të inteligjencës.

34-vjeçari nga republika Çeçene në Rusi kishte ardhur si emigrant i paligjshëm në Shqipëri, ndërkohë që në vendin e tij ishte lëshuar një urdhër arresti 4 vjet më parë.

Në Qershor të vitit 2013 ky shtetas ishte larguar nga Rusia për në Siri, ku i është bashkuar ISIS-it, duke qenë pjesëmarrës aktiv në luftime kundër forcave qeveritare në Siri./ABC News Albania 24/7