Arrestohet ish-paraushtaraku serb

schedule08:42 - 8 Maj, 2018

schedule 08:42 - 8 Maj, 2018

Një shtetas serb i akuzuar për pjesëmarrje në krimet e luftës gjatë konflikteve të viteve ‘90 në Ballkan është arrestuar nga policia rumune në portin e Galatit. Lajmi bëhet i ditur në një komunikatë për shtyp të shpërndarë nga garda kufitare rumune.

Personi, i quajtur Stevan Budac, ishte pjesë e ekuipazhit të një anijeje që po lundronte me një flamur serb kur është ndalur nga agjentët e kufirit, që e kanë identifikuar përmes fotos sinjalistike të INTERPOL-it.

Sipas njoftimit, për 50-vjeçarin ishte shpallur një urdhër-arrest ndërkombëtar për krime lufte dhe genocid, të kryera në periudhën shtator-dhjetor të vitit 1991.

Urdhër-arresti ishte lëshuar nga një gjykatë në Kroaci, e cila akuzon Budac se në periudhën mes viteve 91-95 ishte pjesë e një grupi paraushtarak të organizuar dhe ka marrë pjesë në krime ndaj qytetarëve kroatë dhe hungarezë.

Budac i është dorëzuar një skuadre policore speciale dhe deri në përfundim të procedurave të ekstradimit do të qëndrojë në arrest./abcnews.al