Arkeologët zbulojnë vazon me “lëngun misterioz” në varresat 2000 vjeçare

schedule10:31 - 27 Maj, 2020

schedule 10:31 - 27 Maj, 2020

Një vazo në formë mjelmash, të cilat mbajnë 3 litra të një lëngu misterioz është zbulur brenda varreve 2000 vjeçare në Kinë.

Mediat e huaja bënë me dije se arkeologët nga institute Sanmenxia Archaeology Institute në provincën Henan në Kinën qendrore e lajmëruan zbulimin në 21 maj. Tashmë ata po zhvillojnë testime për të zbuluar se çfarë lëngu është.

Vazoja në formën e mjelmës u gjet brenda nëj varri, së bashku me shumë element të tjerë si një helmet dhe një shpatë. Ndër të tjera bëhet me dije se dyshohet se varrosjet e personave me këtë vazo ishte një rit shumë i shpeshtë, prandaj zbulimi i substancës që ajo mban është shumë i rëndësishëm për kërkuesit./abcnews.al