Arabia Saudite konfirmon rastin e parë me variantin Omicron

schedule10:15 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 10:15 - 1 Dhjetor, 2021

Arabia Saudite ka konfirmuar rastin e saj të parë me variantit Omicron.  I infektuari është një person që ka udhëtuar në Afrikën e Veriut, sipas një njoftimi të agjencisë shtetërore të lajmeve.

Varianti i ri i koronavirusit Omicron, është zbuluar  për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë është një variant shqetësues. OBSH, gjithashtu u ka bërë thirrje vendeve të marrin masa për të parandaluar përhapjen e variantit.

/abcnews.al