OBSH

gt.png
Sid Orela17:42 | 02/04/2020

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë edhe një herë thirrje të enjten që që të gjithë të kenë kujdes nga koronavirusi. Thirrja ishte më shumë për të rinjtë, pasi për atë grupmoshë është krijuar ideja se nuk janë shumë te rrezikuar nga Covid-19.

Sekretari i Përgjithshëm i OBSH-së për Evropën Hans Clugge tha gjë një konference javore për shtyp:

“Ideja që Covid-19 prek vetem të moshuarit është e gabuar. Mosha nuk është i vetmi faktor rreziku për të pasur një formë serioze të sëmundjes…Gjithsesi, ata që janë të moshuar dhe kanë shëndet të mirë, janë më pak të rrezikuar. Ka pasur njerëz mbi 100-vjeçare që janë shtruar në spital me Covid-19 dhe janë shëruar plotësisht.”

Për Klugge, higjiena është esenciale për çdo moshë, shkruan abcnews.al

Edhe pse thuhet gjerësisht se më të rrezikuarit nga koronavirusi janë të moshuarit dhe personat me sëmundje kronike, deri më tani në botë janë raportuar raste fatale edhe mes fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve.

Në Evropë, viktima më e re në moshë është një djalë 12-vjeçar nga Belgjika ndërsa në SHBA, një fëmijë 6-javësh humbi jetën si pasojë e koronavirusit. /abcnews.al/

5e76375a1378e3392d0488e4.jpg
So Nila14:15 | 02/04/2020

Me shpërthimin e pandemisë së koronavirusit COVID-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi përdorimin e maskave dhe të dorezave si një nga masat mbrojtëse për të mos u infektuar.

Por, a duhet të vazhdojmë t’i përdorim maskat edhe pas ngadalësimit të përhapjes së infeksionit? Kjo pyetje do të vlerësohet nga një panel i këshilltarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ky panel do të zhvillojë kërkime dhe do të analizojë nëse virusi mund të përhapet më tej.

Kryetari i këtij paneli, Profesor David Heymann, tha për BBC se studimi mund të ndryshojë këshillat për përdorimin e maskave.

Aktualisht OBSH rekomandon mbajtjen e të paktën 1 metër distancë nga njëri-tjetri, nga kushdo që tështin apo kollitet, një mënyrë kjo për të shmangur rrezikun nga infeksioni. OBSH thotë se personat e sëmurë apo ata që shfaqin simptoma të sëmundjes, duhet të mbajnë maska për të mos rrezikuar të tjerët.

Organizata këshillon edhe qytetarët pa probleme shëndetësore, që të vendosin maskë vetëm nëse kujdesen për persona të tjerë që dyshohet se janë të infektuar, ose nëse vetë ata kolliten apo tështijnë./abcnews.al

111103531_hi060320162.jpg
Sid Orela21:36 | 30/03/2020

Organizata Botërore e Shëndetit ka theksuar sërish të hënën se nuk rekomandohet mbajtja maskave nëse nuk jeni të sëmurë apo nuk jeni duke u kujdesur për një person të sëmurë.

Dr. Mike Ryan drejtori ekzekutiv i OBSH-së për programin e urgjencave shëndetësore, tha gjatë një konference për media në Gjenevë se, deri më tani nuk ka ndonjë evidencë se mbajtja e maskave ka ndonjë benefit potencial.

Ryan deklaroi:

“Nuk ka ndonjë evidencë specifike që mund të sygjerojë se mbajtja e maskave nga popullata e gjerë mund të ketë ndonjë benefit potencial. Në fakt, ekzistojnë disa prova që sygjerojnë të kundërtën.”

Më tej Ryan shtoi se në këtë kohë ka mungesë maskash në treg dhe për këtë arsye nuk duhen çuar dëm.

“Në këto momente njerëzit më të rrezikuar nga virusi janë mjekët të cilët ndodhen në vijën e parë të ekspozuar ndaj virusit në çdo sekondë të çdo ditë”, shtoi ai më tej.

Ndërsa, epidemiologia Maria Van Kerkhove, tha gjatë konferencës të së hënës se është e rëndësishme që ” t’i japim përparësi përdorimit të maskave për ata që kanë më shumë nevojë”, që do të ishin punonjës të kujdesit shëndetësor.

Van Kerkhove shtoi:

“Ne rekomandojmë që maskat t’i mbajnë njerëzit që janë në shtëpi dhe që janë të sëmurë si dhe për ata persona që kujdesen për të sëmurët në shtëpi.” /abcnews.al/

GRT-female-looking-into-refrigerator-1296x728-header-1.jpg
So Nila13:45 | 30/03/2020

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës kundër koronavirusit, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues se si njerëzit duhet të ushqehen në ditët e karantinës.

Njerëzit po nxitohen të bëjnë blerje të te tepërta në të gjithë Rajonin Evropian të OBSH-së.  Blerjet e nisura nga paniku mund të ketë pasoja negative, të tilla si rritje të çmimeve, superfurnizime të panevojshme dhe shpërndarje e pabarabartë e produkteve. OBSH këshillon përdorimin e ulët të kripës dhe sheqerit në këtë periudhe dhe gjithashtu konsumin e rezervave që tashmë janë në shtëpi dhe që mund të prishen.

Jepuni përparësi produkteve të freskëta

Përdorni përbërës të freskët dhe ato që kanë një jetë më të shkurtër. Nëse produktet e freskëta, veçanërisht frutat, perimet dhe produktet e qumështit me pak yndyrë vazhdojnë të jenë të disponueshme, jepni përparësi. Frutat dhe perimet e ngrira gjithashtu mund të përdoren me lehtësi për periudha më të gjata kohore dhe shpesh kanë një profil ushqyes të ngjashëm me ushqimet e freskëta. Ushqimin që tepron mund ta fusni në ngritje për një vakt tjetër.

Konsumoni vakte të gatuara në shtëpi

Gjatë jetës normale shumë individë shpesh nuk kanë kohë për të përgatitur ushqim të gatuar në shtëpi. Kalimi i periudhave më të gjata në shtëpi tani mund të ofrojë mundësinë për të bërë tani ato receta që më parë nuk keni pasur kohë për ti bërë. Shumë receta të shëndetshme dhe të shijshme mund të gjenden në internet. Përfitoni nga shumëllojshmëria e informacionit të eksperimentoni me përbërësit që mund të përdorni, por mos harroni të mbani në mend parimet për ushqim të shëndetshëm.

Udhëzimi për ushqim të gatshëm

Megjithëse ushqimi i gatuar në shtëpi duhet të jetë përparësi, disa qytete dhe vende kanë sisteme mjaft të avancuara të shpërndarjes së ushqimit të gatshëm dhe shumë biznese tani kanë filluar të ofrojnë këtë shërbim. Kjo duhet të bëhet me sa më pak kontakte, ku nuk kërkohet ndërveprim njerëzor, duke mbështetur kështu vetë-karantinën dhe masat e izolimit. Transporti i ushqimit duhet të mbahet nën temperatura 5 ° C ose më shumë se 60 ° C.

Ushqim i sigurt

Siguria e ushqimit është një parakusht për një dietë të shëndetshme. Vetëm ushqimi i sigurt është ushqim i shëndetshëm. Kur përgatisni ushqim për veten dhe të tjerët, është e rëndësishme të ndiqni praktika të mira të higjienës së ushqimit për të shmangur ndotjen e ushqimit dhe sëmundjet e lindura nga ushqimi. Parimet kryesore të higjienës së mirë të ushqimit përfshijnë:

-mbajini duart, kuzhinën dhe veglat tuaja të pastra

-veçoni ushqimin e papërpunuar dhe të gatuar, veçanërisht mishin e papjekur dhe produktet e freskëta

-gatuani ushqimin tuaj tërësisht

-mbajeni ushqimin tuaj në temperatura të sigurta, nën 5 ° C ose mbi 60 ° C; dhe

-përdorni ujë të pijshëm

Duke ndjekur këto pesë rekomandime kryesore për ushqim më të sigurt, mund të parandaloni shumë sëmundje të zakonshme ushqimore.

Kufizoni konsumimin e kripës

Furnizimet me ushqime të freskëta mund të ulen, prandaj mund të bëhet e domosdoshme të mbështeteni më shumë tek ushqimet e konservuara, të ngrira ose të përpunuara. Shumë nga këto ushqime përmbajnë nivele të larta kripe. OBSH rekomandon të konsumoni më pak se 5 g kripë në ditë. Për ta arritur këtë, vendosni përparësi ushqimeve me nivel të ulet kripe. Ju gjithashtu shpëlani ushqimet e konservuara siç janë perimet dhe fasulet, për të hequr kripën. Kini kujdes që ushqimet turshi shpesh përmbajnë nivele të larta të kripës. Në shumë vende, 50-75% e marrjes së kripës vjen nga ushqimet që hamë, sesa nga ato që shtojmë ne vetë. Duke pasur parasysh që ju mund të konsumoni mjaft kripë tashmë, shmangni shtimin e kripës shtesë kur gatuani dhe ushqimit tuaj në tryezë. Në vend të kësaj eksperimentoni me barishte të freskëta ose të thata dhe erëza për aromë të shtuar.

Kufizoni konsumimin e sheqerit

OBSH rekomandon kufizimin e sheqerit. Nëse dëshironi diçka të ëmbël, frutat e freskëta duhet të jenë gjithmonë përparësi. Frutat e ngrira, frutat e konservuara në lëng dhe jo shurupin dhe frutat e thata pa sheqer të shtuar janë përparësi. Kur zgjidhni opsionet e ëmbëlsirave sigurohuni që ato të jenë me shumë pak sheqer dhe konsumoni shumë pak.

Kufizoni konsumimin e yndyrës

OBSH rekomandon kufizimin e konsumit total të yndyrës në më pak se 30% të konsumit total të energjisë, nga të cilat jo më shumë se 10% duhet të vijnë nga yndyra e ngopur. Për ta arritur këtë, vendosni për metodat e gatimit që kërkojnë më pak ose aspak yndyrë, të tilla si avullimi, tiganisje ose salcat në vend të tiganisjes së ushqimeve. Nëse është e nevojshme, përdorni sasi të vogla të vajrave të pangopura si, vaj ulliri ose luledielli për të gatuar ushqime. Preferoni ushqime që përmbajnë burime të shëndetshme të yndyrave të pangopura, siç janë peshqit dhe arrat. Për të kufizuar yndyrat e ngopura, shkurtoni yndyrën e tepërt nga mishi dhe shpendët dhe zgjidhni opsione pa lëkurë. Ulni ushqime të tilla si mish të kuq dhe të yndyrshëm, gjalpë dhe produkte qumështi me yndyrë të plotë, vaj palme, vaj kokosi.

Nëse etiketat e ushqimit nuk janë të disponueshme, shmangni ushqimet që zakonisht përmbajnë yndyrna të tilla si ushqime të përpunuara dhe të skuqura, si produktet e pjekura, përfshirë biskota, kore të byrekut, pica të ngrira, biskota, etj.

Konsumoni fibra

Fibra kontribuon në një sistem të shëndetshëm të tretjes dhe ofron një ndjenjë të zgjatur të ngopjes, e cila ndihmon në parandalimin e mbingrënies. Për të siguruar një konsum adekuat të fibrave, synoni të përfshini perime, fruta, plus dhe ushqime integrale në të gjitha ushqimet. Ushqimet që kanë fibra me shumicë janë tërshëra, makarona kafe dhe orizi, quinoa dhe bukë me grurë të papërpunuar.

Qëndroni të hidratuar

Hidratimi i mirë është thelbësor për shëndet optimal. irja e ujit në vend të pijeve të ëmbëlsuara me sheqer është një mënyrë e thjeshtë për të kufizuar konsumimin e sheqerit dhe kalorive të tepërta. Për të përmirësuar shijen e saj, mund të shtohen fruta të freskëta ose të ngrira si manaferrat ose feta agrumesh, si dhe kastravec ose barishte të tilla si nenexhiku, livanda ose rozmarina.

Shmangni pirjen e sasive të mëdha të kafesë së fortë, çajit të fortë dhe sidomos pijeve joalkoolike të kafeinuara dhe pijeve energjetike. Këto mund të çojnë në dehidrim dhe mund të ndikojnë negativisht në modelet tuaja të gjumit.

Fruta dhe perime të freskëta

OBSH rekomandon të konsumoni minimumi 400 g (d.m.th. 5 porcione) frutash dhe perimesh në ditë. Agrumet si portokalli, mandarinat dhe limonët janë zgjedhje të mira, si dhe banane e mollë, të cilat gjithashtu mund të priten në copa më të vogla dhe të ngrira për konsum të mëvonshëm ose të shtohen në lëngje. Perimet me rrënjë si karotat, rrepat dhe panxhari, si dhe perimet si lakra, brokoli dhe lulelakra janë të ushqyeshme dhe nuk prishen shpejt. Hudhra, xhenxhefili dhe qepët janë gjithashtu mundësi e mirë për ti mbajtur në shtëpi, pasi ato mund të përdoren për të shtuar aromë në një shumëllojshmëri vaktesh.

Fruta dhe perime të ngrira

Të gjitha frutat e ngrira si manaferrat, ananasi dhe mango janë opsione të shkëlqyera, pasi ato ende përmbajnë nivele të larta të fibrave dhe vitaminave dhe shpesh janë më pak të shtrenjta se versionet e freskëta. Këto fruta të ngrira mund të shtohen në lëngje ose të hahen me kos të thjeshtë.

Perimet e ngrira janë ushqyese, të përgatitura shpejt dhe konsumimi i tyre mund të ndihmojë në arritjen e rekomandimeve, edhe kur ushqimet e freskëta janë të pakta.

Fasule të thata dhe të konservuara

Fasulet, qiqrat, thjerrëzat dhe bishtajoret e tjera janë burime të shkëlqyera ose proteina bimore, fibra, vitamina dhe minerale. Këto kanë një shumëllojshmëri përdorimi që nga gjellërat deri tek sallatat.

Drithëra dhe të tjera me bazë niseshte

Orizi dhe makaronat integrale, tërshëra, kuinoa dhe drithëra të tjera të parafinuara janë ushqime të shkëlqyera pasi kanë jetëgjatësi dhe mund kontribuojnë në marrjen e fibrave.

Rrënjët e niseshtesë siç janë patatet, patatet e ëmbla janë gjithashtu burime afatgjata dhe të mira të karbohidrateve. Këto duhet të pjekën në mënyrë ideale ose të ziejnë në avull.

Fruta të thata, arra dhe fara

Yndyrnat e pangopura janë një mundësi e mirë. Yndyra e tyre gjithashtu mund të shtohet në ushqime të tjera, pasi nuk kanë sheqer. Këto gjenden tek arrat, bajamet, lajthitë etj. Këto artikuj kanë jetëgjatësi.

Vezët

Vezët janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, ushqyese dhe janë jashtëzakonisht të gjithanshme. Zgjidhni të ziera më shumë se sa të skuqura.

Perime të konservuara

Edhe pse perimet e freskëta ose të ngrira janë zakonisht opsioni i preferuar, perimet e konservuara si kërpudhat, spinaqi, bizelet, domatet dhe fasulet e gjelbra janë alternativa të mira për të siguruar një marrje të mjaftueshme e tyre. Mos harroni të zgjidhni, nëse është e mundur opsione me pak kripë.

Peshk i konservuar

Ton i konservuar, sardelet dhe peshqit e tjerë janë burim i mirë i proteinave dhe yndyrave të shëndetshme. Këto mund bëhen shtesë e sallatave, pastave ose bukës me drithëra. Nëse është e mundur, zgjidhni peshk të konservuar në ujë sesa vaj.

Qumështi

Produktet e qumështit ofrojnë një burim të lirë të proteinave dhe lëndëve ushqyese të tjera. Zgjedhja e qumështit me pak yndyrë është një mënyrë për të zvogëluar konsumin e yndyrave të ngopura, duke marrë gjithashtu të gjitha përfitimet e qumështit. Qumështi UHT në një mundësi e mirë pasi qëndron gjatë në raft Qumështi pluhur është një tjetër mundësi./abcnews.al

GettyImages-184372977-e1583961614605.jpg
Sid Orela21:36 | 29/03/2020

Që me konfirmimin e rasteve të para, rreth koronavirusit kanë qarkulluar shumë mite. Për këtë arsye, ekspertët e shëndetit kanë sugjeruar gjithmonë që këshillat të merren nga burime zyrtare.

Vetëm disa ditë më parë mediat në Iran raportuan qindra viktima si pasojë e një metode “toksike” për t’u mbrojtur nga Covid-19.

Në rrjetet sociale kishin qarkulluar fjalë që metanoli mund t’i mbroje njerëzit ose t’i kurojë nga virusi dhe për këtë arsye njerëzit kishin nisur ta pinin. Këto informacione të pavërteta kanë shkaktuar shumë viktima, shkruan abcnews.al

Një tjetër mit rreth koronavirusit: Neëe arrin që ta mbash frymën për 10 sekonda (ose më shumë) pa u kollitur apo pa ndjerë diskomfort do të thotë që nuk je i sëmurë me koronavirus.

Këtë mit e ka hedhur poshtë Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Më një postim në Twitter, OBSH sqaron:

“Mbajtja e frymës për 10 ose më shumë sekonda pa u kollitur apo pa ndjerë shqetësim, NUK DO TË THOTË se nuk ke #coronavirus apo ndonjë sëmundje tjetër mushkrishë.”

Më tëj OBSH thekson se mënyra më e mirë për ta marrë vesh nëse je apo jo i infektuar me koronavirus është bërja e testit. /abcnews.al

COVID19-Doctor-Medicine-745x310-1.jpg
So Nila08:20 | 28/03/2020

COVID-19 vijon të përhapet me shpejtësi dhe të thellojë bilancin e viktimave dhe të prekurve në rang botëror, pasi deri tani janë shënuar 25,360 viktima dhe 559, 351 të infektuar, teksa 128, 751 persona janë shëruar.

Deri tani, nuk është krijuar ende vaksina ndonëse përpjekje bëhen çdo ditë, teksa shumë vende po përdoren mjekime alternative që ende nuk janë bërë pjesë e protokollit të OBSH.

Së fundmi, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar katër trajtimet që mund të kurojnë koronavirusin dhe që do të testohen në mbarë botën.

Bëhet fjalë për: një përbërje eksperimentale antivirale e quajtur remdesivir; ilaçet për malaries chloroquine dhe hydroxychloroquine; një kombinim i dy ilaçeve të HIV, lopinavir dhe ritonavir; dhe i njëjti kombinim plus interferon-beta, të cilët Organizata Botërore e Shëndetit beson se këto mjekime mund te shërojnë një numër të madh pacientësh.

Si u përzgjodhën?

Çdo mjek në botë që ka pasur një pacient me koronavirus ka shënuar në një program simptomat e pacientit dhe barnat e zgjedhura për ta mjekuar.

Kështu që nga momenti i shtrimit deri tek shërimi i pacientit shënohet çdo e dhënë se si ka reaguar organizmi i tij pas përdorimit të një nga medikamentet e mësipërm.

Kjo listë është studiuar edhe nga një panel shkencëtarësh që prej muajit janar dhe grupi i barnave të zgjedhura në shumë raste kishin dhënë efekt duke trajtuar një numër të konsiderueshëm të pacientëve të infekuar nga pandemia globale, duke i shtuar shpresat se ato mund të japin rezultat.

Remdesivir

U krijua nga “Gilead Sciences” për të luftuar Ebolën dhe viruse të ngjashme, por nuk u përdor për shumë gjatë pasi ilaçi nuk ishte shumë i sigurt dhe efektiv, por po jep rezultate me koronavirusin.

Klorokina dhe hidroksiklorokina 

Në një konferencë për shtyp, presidenti Donald Trump e quajti klorokuinën hidroksiklorkina  dhe një kombinim që do ndryshonte gjithçka.

Të dyja këto barna funksionojnë duke ulur aciditetin në endozome, në mënyrë që virusi mos të arrijë që të deportojë në qeliza.

Bakteri përdor proteinën me të cilën mbulohet për t’u ngjitur në një receptor në sipërfaqen e qelizës dhe studimet kanë treguar se “chloroquines” jep efekt vetëm kur përdoret në doza të mëdha, që sjell pastaj rrezikun se mund të shkaktojë toksicitete serioze.

Të dy ilaçet japin efekt nëse përdoren tek pacientët e duhur.

Deri më tani ato janë testuar në SHBA dhe Francë, ku rezultatet kanë qenë të kënaqshme.

Ritonavir / Lopinavir

Ky ilaç i kombinuar, i shitur nën emrin e markës Kaletra, u miratua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2000 për të trajtuar infeksionet HIV.

Për shkak se lopinaviri tretet shpejt në trupin e njeriut nga proteazat tona, ai jepet me nivele të ulëta të ritonavir, një tjetër frenues i proteazës, që lejon që lopinaviri të vazhdojë më gjatë.

Kombinimi mund të frenojë viruset e tjera gjithashtu, konkretisht koronaviruset dhe ka treguar efikasitet në marmosets të infektuar me virusin MERS, dhe gjithashtu është testuar në pacientët SARS dhe MERS, megjithëse rezultatet nga ato gjykime janë të paqarta.

Kaletra

Pas një hulumtimi të kryer në Kinë mbi 199 pacientë dhe i botuar në revistën shkencore NEJM, shpjegohet se ndryshe nga ilaçet e tjera Kaletra nuk ka ndonjë dallim të veçantë tek shëndeti i pacientëve.

Megjithatë në studim theksohet se ilaçi Kaletra është përdorur tek të sëmurët në një fazë të kur COVID-19 kishte ditë në trupin e njeriut, atëherë kur pacientët kishin simptoma shumë serioze dhe gjendja e tyre është teje e përkeqësuar .

Ndërkohë Organizata Botërore e Shëndetit po monitoron të gjitha të dhënat në formati online që raportojnë të gjitha kombet që po përdorin këto 4 lloj medikamnetesh, ku mund të ndërhyjë për të parë kërkimet, ku edhe mund të heqë njërin nga këto ilaçe në përdorimin tek njerëzit./abcnews.al

h_54345257-e1533023643407-1280x853.jpg
So Nila08:20 | 26/03/2020

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha gjatë një konference të mbajtur në Gjenevë se “veprimet duhet të kishin ndodhur një muaj më parë” ose më shumë.

“Ky është armiku publik numër një,” tha Tedros.

“Koha për të vepruar në të vërtetë duhet të kishte ndodhur një muaj më parë, dy muaj më parë…por ne ende besojmë se ka mundësi që ta kontrollojmë situatën,” tha ai. “Kjo është mundësia e dytë, nga e cila nuk duhet të heqim dorë dhe duhet të bëjmë gjithçka për ta ndaluar përhapjen e virusit. Kjo është një përgjegjësi për të gjithë ne – veçanërisht për udhëheqësit e politikës.”

Nga të dhënat zyrtare të OBSH, numri i të prekurve nga Covid-19 është 472,037 ndërsa 21,302 njerëz kanë ndërruar jetë. Koronavirusi është përhapur në 196 rajone./abcnews.al

180403_loosefruitandveg_572679.jpg
So Nila10:25 | 25/03/2020

Blerësit duhet të lajnë të gjitha frutat dhe perimet për të zvogëluar rrezikun e përhapjes nga koronavirusi, ka këshilluar Organizata Botërore e Shëndetit.

Agjensia e KB gjithashtu ka rekomanduar që njerëzit të shmangin përdorimin e kartëmonedhave dhe të tastierave PIN kur është e mundur, për të shmangur kontaktin me virusin.

“Të gjitha këto gjëra do të konsideroheshin” rreziku i ulët “i transmetimit. Por të gjitha ushqimet duhet të lahen para konsumimit – qoftë ato të paketuara apo të zgjedhura nga klientët, ”tha Dr Margaret Harris i OBSH-së për Grocer.

Nuk ka prova që virusi të mund të transmetohet  përmes  ushqimit, veçanërisht nëse është i gatuar mirë. Studimet kanë treguar që gatimi i plotë është efektiv në vrasjen e viruseve të ngjashëm si Sars.

Rreziku më i madh është tek produktet e  freskëta dhe mallrave të paketuara që janë prekur, ose nëse në to ka tështirë apo kollitur një person i infektuar.

“Në përgjithësi, mbrojtja më e mirë e gjithsecilit kundër koronavirusit janë  duart e  pastra – të lahen plotësisht me sapun dhe ujë ose me dezinfektues nëse ndodheni jashtë dhe nuk keni sapun dhe ujë në dispozicion. Së dyti, mos prekni  gojën , hundën dhe sytë me duart tuaja./abcnews.al

Capture-102.png
So Nila14:05 | 24/03/2020

Zëdhëndësi i Organizatës Boterore të Shëndetësisë ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë në rrezik të bëhen qendra kryesore e virusit, për shkak se Amerika është duke pësuar një rritje ekstreme të numrit të të infektuarve, shkruan reuters.

Beth Rigby, zëdhëndës i OBSH-së, ka thënë se 85% e rasteve të vdekjeve dhe infektimeve ne 24 orët e fundit janë regjistruar në Amerikë dhe Evropë.

Kujtojmë se pak javë më parë, epiqendra e shpërthimit të virusit ishte zhvendosur nga Wuhani I Kinës në Itali, duke regjistruar deri tani shtetin me numrin më të lartë të viktimave dhe të inektuarve me COVID-19./abcnews.al

3bfd93eaca2342308e6a80d9bb2c60b2_18.jpg
So Nila10:15 | 24/03/2020

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se pandemia është përshpejtuar më shumë dhe tanimë ka më shumë se 300,000 raste të konfirmuara.

U deshën 67 ditë që nga raportimi i parë me Covid-19 që shifra të shkonte në 100,000 të infektuar, 11 ditë për 100,000 të infektuarit e tjerë dhe vetëm 4 ditë për 100,000 të infektuarit e tretë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se është akoma e mundur që të ndryshohet trajektorja.

Ai u bëri thirrje shteteve që të adoptojnë strategji të rrepta të testimit dhe të gjurmimit të kontakteve. “Ajo që ka më shumë rëndësi që ta fitoni një ndeshje futbolli nuk është vetëm mbrojtja, por edhe sulmi gjithashtu,” u shpreh ai.

Ghebreyesus tha që njerëzit duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe duhen marrë masa të tjera distancuese fizike për të ngadalësuar përhapjen. “Për të fituar, ne kemi nevojë që ta sulmojmë virusin me taktika agresive dhe të shënjestruara – të testojmë çdo rast të dyshuar, të izolojmë dhe të ndjekim me kujdes ecurinë e procesit.”

Tedros vlerësoi përpjekjet e mëdha për të gjetur një vaksinë dhe ilaçe për të trajtuar COVID-19.

Por ai tha: “Aktualisht nuk ka asnjë trajtim që është provuar të jetë efektiv kundër COVID-19”, dhe paralajmëroi kundër përdorimit të ilaçeve të cilat nuk janë vërtetuar se funksionojnë kundër sëmundjes./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono