Ambasadori rus: Rusia e gatshme të gjejë zgjidhje për Kosovën, nëse ja kërkon Serbia

10:45 | 13/02/202010:450

Ambasadori rus në Serbi, Alexander Botsan-Kharchenko është shprehur se Rusia është e gatshme të angazhohet për arritjen e një zgjidhjeje për çështjen e Kosovës, nëse i kërkohet nga Serbia.

Harchenko kab theksuar ndër të tjera se të gjitha përpjekjet e deritanishme ta sjellin në mendje vrapimin në korsi – harxhon shumë energji, por nuk ka asnjë lëvizje të vërtetë përpara.

Duke komentuar mesazhet nga Prishtina pas formimit të qeverisë së re, ambasadori rus thotë se nuk ka dëgjuar asgjë inkurajuese nga Albin Kurti.

“Në anën tjetër, unë mund të kem dëgjuar më shumë gjëra që nuk janë ikurajuese, nuk japin ndonjë impuls për dialog. Gjëja më e rëndësishme është heqja pa kushte e taksës doganore. Ëhtë detyra e parë dhe më e rëndësishmja. Kemi dëgjuar diçka, por me disa kushte, gjë që nuk është e qartë. Dhe çështja thelbësore politike – për sa i përket dialogut dhe të gjitha përpjekjeve nga Perëndimi – Unë nuk mendoj se ka ndonjë gjë të re tani që do të sigurojë një mundësi kompromisi, dhe një zgjidhje është e mundur vetëm në bazë të kompromisit. Kjo është e qartë për të gjithë”, ka thene ai.

Diplomati rus në Beograd rithekson se qëndrimi i Rusisë për Kosovën nuk ka ndryshuar dhe shton se nuk e sheh Rezolutën 1244 si pjesë të përpjekjeve dhe diskutimeve ekzistuese, dhe duhet të jetë.


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono