Akuzohet për ngacmim seksual, jep dorëheqjen kryetari bashkisë së Kopenhagenit

schedule21:46 - 19 Tetor, 2020

schedule 21:46 - 19 Tetor, 2020

Kryetari i bashkisë së Kopenhagen Frank Jensen  ka dhënë dorëheqjen pas akuzave për ngacmin seksual ndaj disa grave.

Ai e ka pranuar veprim e kryer dhe i ka kërkuar falje të gjitha femrave që ka abuzuar me to.

Pas akuzave përveç postit, Jensen, i cili do të largohet edhe si deputet i Partisë Social Demokratike qeverisëse të Danimarkës.

Jensen gjithashtu ka shërbyer si Lord Kryetari i Komunës së Kopenhagës që nga viti 2010.e.su./abcnews.al