Afganistani, Biden: Angazhimi i G20 për të luftuar terrorizmin

schedule21:02 - 12 Tetor, 2021

schedule 21:02 - 12 Tetor, 2021

Udhëheqësit e G20 të mbledhur me videokonferencë mbi Afganistanin riafirmuan angazhimin e tyre në luftën kundër terrorizmit, përfshirë kërcënimin e paraqitur nga Isis-K.

Presidenti amerikan Joe Biden e tha këtë, sipas raporteve nga Shtëpia e Bardhë. Vendet anëtare të G20 gjithashtu siguruan angazhimin e tyre për të siguruar kalim të sigurt për të huajt dhe afganët që kërkojnë të largohen nga vendi.

Gjatë fjalës së saj, kancelaria gjermane e cila është në ditët e fundit të detyrës së saj kërkoi nga vendet ndërkombëtare që të parandalojnë futjen e Afganistanit në kaos. g.v/abcnews.al