5 veti të mrekullueshme që grekët e lashtë i dinin për mjaltin, e treta është thelbësore për çdo grua shtatzënë

schedule18:34 - 14 Shtator, 2022

schedule 18:34 - 14 Shtator, 2022

A keni menduar ndonjëherë se çfarë është saktësisht dhe pse është kaq e mirë për ne? Lexoni më poshtë 5 vetitë mrekullibërëse që dinin grekët e lashtë , ku e treta është thelbësore për çdo grua shtatzënë.

  1. Më shumë energji

Një studim i Universitetit të Memfisit zbuloi se mjalti është një burim shumë i mirë energjie për atletët. Kjo ndodh sepse ndryshe nga karbohidratet e tjera, mjalti nuk e rrit sheqerin në gjak pas pikut fillestar. Është parë gjithashtu se përmirëson forcën dhe shpejtësinë tek atletët e qëndrueshmërisë.

  1. Djegia e yndyrës

Jo vetëm që ju jep energji, por gjithashtu ndihmon në djegien e yndyrës! Shkencëtarët kanë parë se një lugë mjaltë një ditë para gjumit mund t’ju ndihmojë të digjni yndyrën. Kjo është për shkak se mjalti rrit metabolizmin dhe redukton hormonet e stresit gjatë gjumit. Provoni një pije me kanellë dhe mjaltë çdo natë para gjumit.

  1. Lehtëson të përzierat

Nëse kombinohet me limon, mjalti mund të bëjë mrekulli kundër të përzierave. Shumë gra shtatzëna që vuajnë nga marramendja e dinë këtë, pasi pastron toksinat nga stomaku. Por ka nevojë edhe për mjaltë që të mund të çlirojë më ngadalë fuqinë e tij pastruese.

  1. Shëron prerjet dhe djegiet

Mjalti është shumë i mirë për prerjet dhe plagët, veçanërisht mjalti i blirit. Për shkak të vetive të tij antibiotike, mjalti mund të ndihmojë edhe kundër akneve.

  1. Ndalon kollën

WebMD thotë se me vetëm 2 lugë gjelle mjaltë 30 minuta para gjumit, kolla mund të reduktohet shumë. Kjo metodë është e sigurt dhe efektive për të rriturit dhe fëmijët mbi një vjeç./abcnews.al