5 shtete të mrekullueshme në fund të detit

schedule10:50 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 10:50 - 1 Dhjetor, 2021

Për ata që janë rritur me aventurat fantastike të Mjeshtrit Nemo të gdhendura në mendjet dhe zemrat e tyre, qytetet që humbasin në fund të oqeaneve të paanë, janë gjithmonë objekt i admirimit të pamasë dhe misterit të papërshkrueshëm.

Edhe e vetmja gjë e sigurt është se Zhyl Verni , ky shkrimtar i madh që “ndërtoi” në mendjen e tij themelet e fantashkencës dhe bashkë me të edhe botë të tëra magjike, do të ishte shumë i kënaqur nëse do ta dinte se gjithçka që rrëfente dikur në faqet e “20,000 liga nën det” janë, në një masë të madhe, reale dhe janë “shuar” nën dallgët, në oqeanet e gjera të tokës.

Por cila janë shtetet që ende zgjojnë emocione dhe frikë, si ujërat e zeza që ata mbështjellin në krahët e tyre disa nga thesaret më të vlefshme të gjetura ndonjëherë nën sipërfaqen e detit.

Qyteti antik i Heraklion, Egjipt

Ndoshta gjetja e lashtë më tronditëse dhe më e vlefshme e gjetur ndonjëherë në shtratin e detit, qyteti antik i Heraklion, i njohur gjithashtu si Thonis në greqishten e lashtë, u zbulua nga arkeologu Franck Goddio në 1999 për t’u bërë tituj në mediat ndërkombëtare të kohës. ngjall kureshtjen tonë dhe na ngacmon imagjinatën.

Heraklioni i lashtë, i cili konsiderohet si një nga portet më të rëndësishme tregtare të Egjiptit gjatë viteve romake dhe helenistike, vlerësohet të ketë filluar të fundoset në një moment në shekullin III pas Krishtit . dhe nga shekulli i 8-të kishte përfunduar tërësisht në fund të Detit Mesdhe. Në fund të viteve 1990, qindra statuja, mbishkrime, monedha ari dhe mishngrënës kafshësh pellushi, me shumë gjasa të ofruara si flijime për perënditë e lashta të Egjiptit, dolën në sipërfaqe pas një gërmimi masiv. Thuhet se kur u ndërtua qyteti qëndronte krenar dhe madhështor në “grykën” e Deltës në Nil , ndërsa tani ndodhet në një thellësi prej 46 metrash në gjirin e Aboukir, përballë Aleksandrisë.

Sipas arkeologëve, arsyeja pse shteti antik u tërhoq nën ujë ishte pesha e madhe e ndërtesave që e përbënin: midis thesareve të gjetura në fund ka statuja 5 metra të larta, por edhe një tempull impozant kushtuar perëndisë Amun-Gereb , një nga hyjnitë bazë të fesë së Egjiptianëve të lashtë. Në mitologjinë greke, Amun ishte Herkuli, heroi i madh gjysmëperëndi i grekëve të lashtë, i cili në Egjiptin e lashtë gradualisht fitoi një status hyjnor.

Shicheng, Kinë

Shpesh quhet “Atlantida e Lindjes”, por në realitet qyteti i Shicheng “fsheh” në të gjithë shkëlqimin misterioz, të largët të Kinës së lavdishme, perandorake. Rrënojat e zhytura të gjetura në vitin 2001 në fund të liqenit Quiandao datojnë që nga dinastitë Ming dhe Qing , të cilat sunduan mbretërinë e fuqishme të Kinës nga 1368 deri në 1912.

Megjithatë, pavarësisht sharmit magjik që ushtron shikuesit e jashtëm nga ekzistenca e një gjendjeje të bukur në fund të një liqeni, historia pas “zhdukjes” së këtij vendi të mrekullueshëm të trashëgimisë kulturore mund të përshkruhet vetëm si magjepsëse. Në vitin 1959, qeveria kineze fundosi qëllimisht qytetin Shicheng, një emër në gjuhën mandarine që do të thotë “Qyteti i Luanëve “, në mënyrë që të krijonte “hapësirë” për digën artificiale të liqenit Xin’an dhe hidrocentralin me të njëjtin emër. Për këtë projekt, rreth 300,000 njerëz u shpërngulën nga shtëpitë e tyre, shumë prej të cilëve kishin familje që jetonin pranë qytetit për shekuj.

Në fillim të viteve 00 qeveria kineze pajisi një mision, i cili u zhyt në liqen për të gjetur atë që kishte mbetur nga fundosja e Shichengut të harruar, ndërsa në vitin 2011 National Geography kineze publikoi foto të rrënojave të qytetit, i cili vazhdon të lërë përshtypje me bukuroshe në shtratin blu të detit.

Studimet kanë treguar se qyteti ka pasur ndoshta 5 hyrje të ndryshme, ndërsa besohet se në rrugët e tij ka pasur gjithsej 265 harqe , të zbukuruara me luanë guri thumbajtës, dragonj, zogj dhe mbishkrime historike. Muret e qytetit datojnë në shekullin e 16-të.

Edhe pse qyteti ka qenë në fund të liqenit Quiandao për 400 dekada , 400 kilometra në jug të Shangait, në fakt ai është ruajtur jashtëzakonisht mirë, pasi uji ka vepruar si mburojë kundër erës, shiut dhe diellit. Sot, zhytës me përvojë mund të afrohen me rrënojat e Shichengut, ndërsa turne të shkëlqyera zhytjeje zhvillohen çdo vit nga prilli deri në nëntor në një nga përvojat më emocionuese që mund të jetosh nën ujë.

Baiae, Itali

16 km në perëndim të Napolit, qyteti i lashtë romak i Baiae, shtrihet në fund të detit Tirren, duke magjepsur zhytësit me skulpturat e bukura që gjenden në rrënojat e tij.

Qyteti antik, i cili thuhet se e ka marrë emrin nga Vaius , shoqërues dhe shoqërues i Odiseut në Odise, konsiderohej një parajsë tokësore për banorët e tij, por edhe për vizitorët që kalonin nëpër të. I pasur dhe luksoz nga fundi në fund, i përmbytur me pallate të bukura dhe banja publike, Baiae ishte vendi më epsh për të kaluar ditët dhe netët tuaja. Një vend ku pija, dashuria dhe bollëku luanin një rol kryesor, por edhe një qytet ku arkitektura e lashtë romake la pas shumë ndërtesa dhe statuja me bukuri të shkëlqyer.

Baiae ishte edhe shtëpia e Pishon , i konspirator i cili planifikuar për të vrarë Nero , por të dështuar pa fat. Kur perandori romak eksentrik zbuloi komplotin kundër tij, ai ndëshkoi Pison dhe filozofin Seneca të cilët komplotuan me të në mënyrën më të keqe të mundshme: ai i urdhëroi ata të kryenin vetëvrasje para tij.

Zhytësit në fakt kanë arritur të lokalizojnë vilën e Pisonit, së bashku me një tjetër në të cilën mendohet se ka jetuar vetë Neroni. Ndërsa flasim për një vend me banorë vërtet të fortë dhe të begatë, shkencëtarët besojnë se thesare të mëdha janë ende të varrosura në fund të detit dhe kështu kërkimet arkeologjike, të cilat janë zhvilluar vazhdimisht që nga vitet 1940, vazhdojnë. Në fakt, zhytësit kanë arritur të lokalizojnë dysheme nga vilat antike me mozaikë mbresëlënësnë situatë të mahnitshme, për të dhënat. Gjetjet tronditëse që kanë mbijetuar pothuajse të paprekura 1700 vjet nën sipërfaqen e ujit. Veç kësaj, ekspeditat që eksplorojnë zonën, kur ujërat janë mjaft të kthjellta, kanë arritur të gjejnë gjurmë rrugësh, mure shtëpish, si dhe statujat e Vaios dhe Odiseut të qëndrojnë të paprekura sikur të ishin vendosur aty vetëm dje.

Pavlopetri, Greqi

Në vitin 1967, shkencëtari britanik Nikolaos Fleming dhe ekipi i tij kërkimor gjetën rrënojat e një qyteti antik në ishullin e vogël të Pavlopetrit përballë Elafonisos.

Qyteti antik mendohet të jetë fundosur në vitin 1000 para Krishtit – megjithëse një teori tjetër kontradiktore thotë se vendbanimi u zhduk shumë më vonë, në 375 pas Krishtit. nga i njëjti tërmet që shkatërroi Gythio-n e lashtë . Sot, Pavlopetri ndodhet midis ishullit me të njëjtin emër dhe pjesës jugore të Lakonisë, vetëm pak metra nën nivelin e detit dhe konsiderohet një fenomen global pasi është i vetmi qytet antik i fundosur, i cili u hartua plotësisht në vitin 1968 nga ekipi shkencor i universitetit të tij Kembrixh.

Në Pavlopetri, në një thellësi prej 4 metrash, ruhen 15 objekte, ndërsa në fund spikasin gjurmët e rrugëve publike, si dhe varrezat e vendbanimit antik. Edhe pse fillimisht shkencëtarët besonin se qyteti ishte ndërtuar në Lakoninë jugore midis viteve 1600 dhe 1100 para Krishtit. Studimet më moderne kanë arritur në përfundimin se Pavlopetri ka qenë ndoshta i banuar që në vitin 2800 para Krishtit. Që e bën atë qytetin më të vjetër të fundosur në botë. Bazuar në gjetjet, kryesisht në disa kavanoza të mëdhenj balte që përdoreshin për të ruajtur mallra dhe ushqime, arkeologët kanë arritur në përfundimin se qyteti antik ishte një port i fortë tregtar i Greqisë antike.

Port Royale, Xhamajka

Sot ajo ka humbur në fund të detit Karaibe. Sidoqoftë, në fund të shekullit të 16-të, Port Royale ishte një nga qytetet më të mëdha evropiane, i dyti vetëm pas Bostonit, duke u dalluar për bukurinë dhe fuqinë e tij ekonomike midis shumë kolonive britanike të asaj kohe. Gradualisht ky port mbresëlënës në Xhamajkën juglindore, u bë një strehë e adhuruar piratesh, por edhe pika e preferuar e britanikëve që ndaluan atje për të pirë rum autentik dhe për të festuar. Me kalimin e viteve, qyteti është shënuar nga një reputacion jashtëzakonisht i keq si një qendër e trafikut seksual, në një kohë kur piratët më mizorë të Atlantikut e përdornin atë si një “strehë” për thesaret e paçmueshme që mbanin me anijet e tyre nga pjesë të ndryshme. të oqeanit.

Në fund të shekullit të 17-të Port Royale konsiderohej një vend vërtet i errët ku askush nuk ishte vërtet i sigurt, me qytetin e listuar në tekstet historike si “vendi më mëkatar në të gjithë botën”. Megjithatë, më 7 qershor 1692, një tërmet masiv, vdekjeprurës me magnitudë 7,2 ballë të shkallës Rihter rrafshoi fjalë për fjalë qytetin, i cili ishte ndërtuar kryesisht mbi rërë. Ndërtesat, rrugët dhe banorët u bënë nga një moment në tjetrin “një” me tokën që dridhej për minuta pa fund, ndërsa pak më vonë erdhi një cunami gjigant për të “thithur” nën ujë një pjesë të madhe të qytetit. Vlerësohet se atë ditë humbën rreth 33 hektarë të qytetit , ndërsa brenda pak orësh humbën jetën 2000 njerëz.

Që nga vitet 1950, kërkimet nënujore në zonë kanë mundur të lokalizojnë një pjesë shumë të madhe të Port Royale, ndërsa në vitin 1969 studiuesi Edwin Link pa gjetjen më mbresëlënëse dhe më të famshme që është gjetur deri më sot në vend. Një orë xhepi, e cila daton në vitin 1686, e cila pushoi së punuari ditën e tërmetit pikërisht në orën 11:43 të mëngjesit.l.k/abcnews.al