5 qendërmbrojtësit më të mirë të historisë së futbollit, Italia me 3 të tillë në listë

schedule15:53 - 31 Janar, 2023

schedule 15:53 - 31 Janar, 2023

Përktheu dhe përpunoi Hergi Llupi

Roli i qendërmbrojtësit është një pozicion në të cilin madhësia dhe forca janë shpesh atributet kryesore që kërkojnë trajnerët dhe agjentët e lojtarëve.

Megjithatë, lojtarët në listën e qendërmbrojtësve më të mirë nuk ishin gjithmonë lojtarët më të mëdhenj, më të fortë apo më frikësues.

Në një kohë, pozicioni i qendërmbrojtësit ishte i rezervuar për meshkuj të mëdhenj dhe të fortë, të aftë për të mposhtur një lojtar kundërshtar.

Megjithatë, lojtarët në këtë listë treguan se ka më shumë për të qenë një qendërmbrojtës i klasit botëror sesa forca dhe madhësia.

  1. Alessandro Nesta

Alessandro Nesta është italiani i parë që zbukuron listën e qendërmbrojtësve më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Nesta ishte i qetë, i relaksuar dhe në dukje nuk u frikësua njëherë nga lojtarët kundërshtarë.

Ai zotëronte qetësinë e ftohtë që kanë si tipar karakteri shumë mbrojtës italianë.

Lazio promovoi Nestën në ekipin e parë në vitin 1993 pas tetë vitesh në akademi.

I afruar fillimisht nga Roma, babai i Nestas refuzoi ofertën e Giallorossi-t për shkak se ishte një tifoz i Lazios. Edhe pse ai luajti 261 herë për Lazion, është koha e mbrojtësit me Milan që më shumë tifozë të futbollit ka të ngjarë ta mbajnë mend.

Në vitin 2002, Milani i pagoi Lazios 31 milionë euro për shërbimet e tij. Çështjet financiare të Biancocelestit i detyruan ata të shesin mbrojtësin dhe t’i dorëzojnë Milanit një nga më të mirët në botë në atë kohë.

Mbrojtësi vazhdoi të luajë së bashku me Paolo Maldini, Cafu dhe Jaap Stam, duke formuar një nga mbrojtjet më të mëdha në historinë e futbollit.

Nesta u votua në Serie A Mbrojtësi i Vitit në katër raste. Ai ngriti një mori trofesh klubesh dhe ndihmoi Italinë të fitonin Kupën e Botës 2006.

Fatkeqësisht, Nesta humbi raundet e eliminimit dhe finalen e turneut për shkak të një dëmtimi të pësuar në fazën e grupeve.

  1. Rio Ferdinand

Ka një debat nëse Rio Ferdinand apo Nemanja Vidic ishin më të mirët.

Bazuar në jetëgjatësinë e Ferdinandit në Premier League, veçanërisht në Manchester United , ai e kalon Vidic si qendërmbrojtësi më i mirë i divizionit. Ferdinand ishte një qendërmbrojtës modern i aftë për të kaluar topin nga prapa.

Si qendërmbrojtës, Ferdinandit nuk iu desh të shkonte në tokë për të fituar topin, përkundrazi ai ishte në gjendje të mbështetej në pozicionimin dhe atletizmin për të marrë më të mirën e sulmuesve.

Mbrojtësi erdhi përmes akademisë së West Ham dhe bëri debutimin e tij për klubin në 1995. Ferdinand u shfaq në 145 ndeshje për Hammers, ndërsa reputacioni i tij si një mbrojtës i lartë u rrit. Ai u transferua te Leeds United në vitin 2000 për 18 milionë paund, duke e bërë atë lojtarin më të shtrenjtë në historinë e futbollit britanik në atë kohë. Ferdinand ishte pjesë e skuadrës së Leeds që arriti në gjysmëfinalen e UEFA Champions League pak para se klubi të shpërbëhej financiarisht.

Në verën e vitit 2002, ai u bë lojtari më i shtrenjtë në historinë e futbollit britanik edhe një herë kur Man United pagoi 33.3 milionë paund për shërbimet e tij.

Ishte në United që Ferdinand u bë lojtari legjendar që fansat e mbajnë mend. Ai u shfaq në 455 ndeshje në 12 sezone.

Ferdinand ishte shtylla kurrizore e suksesit të Manchester United gjatë viteve 2000, duke fituar gjashtë tituj të Premierligës, dy Kupa EFL, një trofe të Ligës së Kampionëve dhe një Kupë të Botës për Klube FIFA.

  1. Fabio Cannavaro

Zakonisht besohet se një futbollist nuk mund të luajë si qendërmbrojtës nëse nuk është i gjatë.

Shumë qendërmbrojtës janë mbi 1.90 metra të gjatë. Fabio Cannavaro hodhi poshtë idenë se qendërmbrojtësit duhet t’i mbizotërojnë lojtarët sulmues me gjatësi apo fizik.

Cannavaro ishte vetëm 1.76 metra i gjatë dhe shumë nga sulmuesit kundër të cilëve ai luajti ishin më të gjatë. Atë që Cannavaro hoqi dorë nga lojtarët kundërshtarë në lartësi, ai e kompensoi me aftësinë në mbrojtje.

Mbrojtësi italian ishte mbrojtësi i fundit që fitoi Topin e Artë, të cilin e bëri në vitin 2006, si pjesëtar i Real Madridit, edhe pse performanca e tij ishte spikatur me Juventusin. Ai gjithashtu fitoi çmimin FIFA Lojtari i Vitit në të njëjtin vit. Mbrojtësi ishte kapiten i Italisë në Kupën e Botës FIFA 2006. Ai mori gjithsej 136 paraqitje si pjesëtar i Azzurrit. Në nivel klubesh, Cannavaro fitoi Kupën UEFA, dy trofe të Kupës së Italisë dhe dy tituj të La Ligës.

  1. Franko Baresi

Franco Baresi pati një karrierë 20-vjeçare duke luajtur si qendërmbrojtës për Milanin.

Ai debutoi për kuqezinjtë në 1977 dhe ishte pjesë e transformimit të klubit që çoi në titujt e Serie A dhe lavdinë e Ligës së Kampionëve. Baresi përfundimisht doli në pension në 1997 pasi bëri 719 paraqitje për klubin italian. Italia ka nxjerrë disa mbrojtës të jashtëzakonshëm. Seria A shpesh etiketohet si një ligë mbrojtëse për shkak të taktikave të përdorura nga trajnerët.

Baresi konsiderohet si mbrojtësi më i madh italian i të gjitha kohërave. Karriera e Baresit mund të kishte përfunduar shumë ndryshe. Në vitin 2021, Baresi i tha revistës SportWeek të Gazzetta dello Sport se Interi ishte i interesuar ta nënshkruante atë si adoleshent.

Megjithatë, agjenti që e ndiqte vdiq dhe klubi nuk e ndoqi kurrë lojtarin. Baresi do të shkonte në provë me Milanin, dhe pjesa tjetër është histori.

  1. Franz Beckenbauer

“Der Kaiser” pati një karrierë fantastike në klub, duke u shtrirë nga viti 1964 me Bayern Munich deri në 1983 me New York Cosmos, me një ndalesë në Hamburg SV gjatë rrugës.

Nuk ishte vetëm loja e Franz Beckenbauer në prapavijë që i jep atij vendin e parë në listën e qendërmbrojtësve më të mëdhenj ndonjëherë.

Ai ishte një lider i lindur natyral, i aftë për të përballur kundërshtarët më të ashpër në fushë. Mbrojtësi shumëvjeçar i Bayern Munichut fitoi katër herë çmimin futbollisti gjerman i vitit dhe dy herë Topin e Artë.

Në ditët e sotme, një mbrojtës nuk mund t’i afrohet as fitimit të Topit të Artë, por Beckenbauer e ngriti atë në dy raste. “Der Kaiser” gjithashtu fitoi tre Kupa Evropiane të UEFA-s radhazi me Bayern Munich nga 1973 deri në 1976.

Beckenbauer ndihmoi Gjermaninë Perëndimore të fitonte Kampionatin Evropian të vitit 1972. Dy vjet më vonë, ai ngriti trofeun e Kupës së Botës pasi Gjermania Perëndimore mundi Holandën në tokën vendase. Ekziston një foto ikonë e Beckenbauer, i veshur me shiritin e kapitenit të Gjermanisë Perëndimore, me trofeun të ngritur mbi kokë.

Udhëheqja e Beckenbauer u zgjerua në menaxhim pas një karriere të shkëlqyer si lojtar. Në vitin 1986, ai udhëhoqi Gjermaninë Perëndimore në finalen e Kupës së Botës FIFA ku u mundën nga Argjentina e Diego Maradonës.

Katër vjet më vonë, “Der Kaiser” e çoi Gjermaninë Perëndimore në finalen e Kupës së Botës FIFA 1990, ku mposhtën Argjentinën në një revansh./ h.ll/abcnews.al