5 momente të rëndësishme për një çift (përtej propozimit për martesë)

schedule12:48 - 18 Shtator, 2021

schedule 12:48 - 18 Shtator, 2021

Kur mendoni për momentet përcaktuese në marrëdhënien tuaj, ka shumë të ngjarë që ju vjen në mendje herën e parë që thatë “Të dua” ose zyrtarizimin e saj. Edhe pse të dyja janë të jashtëzakonshme, ka momente të tjera të rëndësishme për të cilat duhet të jeni krenarë që keni kaluar dhe “mbijetuar”.

Ka disa pika historike në marrëdhënien tuaj që ju afrojnë me partnerin tuaj dhe forcojnë marrëdhënien mes jush. Ne kemi mbledhur 5 më të rëndësishmet dhe propozimi i martesës nuk është në mesin e tyre.

Kur pranoni shenjat e njëri -tjetrit

Kur kaloni fazën fillestare të marrëdhënies tuaj (që ju kujton muajin e mjaltit), me siguri do të filloni të ekspozoheni ndaj disa zakoneve të partnerit tuaj që nuk i keni parë kurrë më parë, të tilla si gërhitja ose mos larja e enëve Me Ata ndoshta do t’ju shqetësojnë, por nëse shihni një të ardhme me këtë person, duhet t’i kaloni ato.

Kur udhëtoni të dy

Kur udhëtoni vetëm, të dy mësoni shumë për partnerin tuaj kur kaloni disa ditë (por edhe netë) së bashku. Do të shihni se sa i gatshëm është ai të ndajë të njëjtat aktivitete me ju, dhe nëse jeni dakord për çështje më të thjeshta por më komplekse. “Udhëtimi juaj i parë i përbashkët jo vetëm që do të zbulojë pajtueshmërinë tuaj si një çift takimesh, por edhe si një çift i martuar. Mund të shërbejë si një test i vogël për të parë se si funksionon marrëdhënia juaj kur jeni bashkë 24/7 dhe përballeni me situata të paparashikuara”, shpjegon Allison Pescosolido, bashkëthemeluese e shërbimit të konsulencës Divorce Detox.

Kur i kaloni pushimet së bashku

Kjo është vërtet e vërtetë kur i kaloni pushimet me familjen tuaj. Bashkimet me familjen mund të jenë shumë të vështira, por nëse mund të dilni prej tyre të padëmtuar, atëherë e keni fituar betejën.

Kur përjetoni një humbje

Pavarësisht nëse është puna e ëndrrave tuaja që keni humbur ose vdekja e një anëtari të ngushtë të familjes, përballimi i humbjes do të thotë që ju jeni në këtë situatë së bashku. Gjatë kohëve të vështira, ne shohim veten më të keqe të partnerit tonë, një fakt që ju bën të pyesni veten nëse jeni të gatshëm të vazhdoni (dhe anasjelltas).

Kur zgjidhet mosmarrëveshja e parë e madhe 

Çiftet e shëndetshme i shohin mosmarrëveshjet si “një mënyrë për t’u pjekur së bashku dhe një mundësi për të kuptuar më mirë njëri -tjetrin dhe për të sqaruar nevojat dhe vlerat e tyre”, thotë Ashley Davis Bush, LCSW, psikoterapiste dhe këshilltare e dasmës. Njerëzit shpesh kanë tendencë të mos pajtohen më shumë me ata që duan. Nëse të dy partnerët janë të gatshëm të bëjnë kompromis dhe të komunikojnë me respekt, atëherë ka shumë mundësi që ju të dilni më të fortë se kurrë nga një mosmarrëveshje e madhe./abcnews.al