5 mënyra efikase për të detoksifikuar trupin

schedule21:05 - 26 Janar, 2021

schedule 21:05 - 26 Janar, 2021

Dietat detoksike janë një temë e nxehtë sot dhe të gjithë po eksperimentojnë me to. Ata premtojnë më shumë energji, humbje të shpejtë të peshës dhe lëkurë të ndritshme. Toksinat janë kimikate të dëmshme. Ata janë kudo: në makina, retardantë flakësh, plastikë, metale të rënda, pesticide, në mish, qumësht etj. Por trupi juaj është i zgjuar dhe di të heqë qafe toksinat dhe bën shumë detoksim të vetvetes.

Sigurisht, ne nuk jemi të imunizuar nga ngarkesa toksike, por nëse mbështetni rrugët tuaja natyrore të detoksit, do të merrni përfitimet: më shumë energji, lëkurë të pastër, më pak dëshira, inflamacion më të ulët, tretje më të mirë dhe humbje peshe.

1) SAUNA ju ndihmon të hiqni qafe metalet e rënda (plumbi, kadmiumi, arseni dhe merkuri) dhe përbërësit si plastika dhe petrokimikat, në sasi të vogla por të konsiderueshme. Saunat tradicionale dhe ato infra të kuqe eliminojnë BPA që prish hormonet, e cila grumbullohet në qelizat tuaja yndyrore.

2) USHTRIMET rrisin prishjen e indit dhjamor, duke çliruar toksinat e depozituara në indin tuaj dhjamor. Lipoliza është veçanërisht e efektshme kur e kombinoni atë me mbështetjen e mëlçisë dhe veshkave ose adsorbentët që mund të thithin toksinat e lëshuara. Stërvitja përmirëson qarkullimin, duke siguruar më shumë oksigjen në mëlçinë dhe veshkat, në mënyrë që ato të mund të filtrojnë më mirë toksinat.

3) GLUTATHIONE dhe CALCIUM-D GLUCARATE janë antioksidantë të fuqishëm që ju mbrojnë nga dëmtimi i metaleve të rënda. GLUCARATE CALCIUM-D shndërrohet në acid glukarik në trupin tuaj, duke mbështetur detoksifikimin në mëlçinë tuaj.

4) KRIOTERAPIA ju ndihmon të digjni dhjamin dhe të lëshoni toksinat e depozituara në të. Një dhomë krio përdor azot të lëngshëm për të ftohur trupin tuaj, duke stimuluar funksionin mitokondriale dhe duke ulur inflamacionin. I ftohti intensiv shkatërron qelizat dhjamore.

5) Dieta KETO shkatërron rezervat e yndyrave në acide yndyrore të lira, të cilat më pas i shndërron në ketone për energji. Kjo do të thotë që ju duhet të jeni në gjendje të mbingarkoni detoksin tuaj (dhe humbjen e yndyrës) duke rënë në ketozë ushqyese. Dieta keto frenon urinë tuaj dhe mpreh trurin pa ju detyruar të hiqni dorë plotësisht nga karbohidratet./e.b-abcnews.al