35 viktima dhe 2,219 raste të reja me Covid-19 në Greqi

schedule17:01 - 4 Mars, 2021

schedule 17:01 - 4 Mars, 2021

Ashtu siç edhe paralajmëroi Greqia nisi ditën e sotme zbatimin e rregullave të reja anti-Covid të vendosur deri më datën 16 mars.

Situata epidemiologjike ditën e fundit ka qenë shqetësuese duke sjellë edhe shtrëngimin e masave.

Ndërsa gjatë 24 orëve të fundit në Greqi 35 pacientë kanë humbur betejën me koronavirusin. Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije janë shënuar 2,219 raste të reja me Covid.

Ndërkohë zonat me rrezikun më të lartë për Covid përfshijnë:

– Rajonin e Atikës,

– Njësitë Rajonale të Etoloakarnania dhe Achaia të Rajonit të Greqisë Perëndimore,
-Njësitë Rajonale të Beotisë, Evia dhe Fthiotida të Rajonit të Greqisë Qendrore, duke përjashtuar Komunën e Skyros,
dheNjësitë Rajonale të Argolida,
Perinas Periferike Njësia e Selanikut të Rajonit të Maqedonisë Qendrore,

-Njësia Rajonale Larisa Rajoni i Thesalisë
-Njësitë Rajonale Arta dhe Rajoni Thesprotia Epiri
-Seksioni Rajonal Heraklion i Kretës,
-Njësia Rajonale Samos Rajoni i Egjeut Verior,
-Sektori Rajonal i Lefkada të Rajonit të Ishujve Jon, me përjashtim të Komunës së Meganisi,
-Komuna e Kalymnia e Njësisë Rajonale të Kalymnos dhe Komuna e Rodos e Njësisë Rajonale të Rodos të Rajonit të Egjeut Jugor dhe
-Komuna e Chios e Njësisë Rajonale të Chios të rajoni i Egjeut të Veriut.

/abcnews.al/