2022 dhe e ardhmja e kriptomonedhave, çfarë parashikojnë ekspertët

schedule16:58 - 19 Janar, 2022

schedule 16:58 - 19 Janar, 2022

Nga Ryan Haar, NextAdvisor

2021 ishte një vit fatsjellës për kriptomonedhën. Por çfarë do të ndodhë në vitin 2022?

Ne kemi parë që Bitcoin ka arritur shifra rekord  dhe gjithashtu është rritur numri i blerjes së kriptove nga kompanitë kryesore. Ethereum, kriptomonedha e dytë më e madhe, shënoi gjithashtu rekordin e saj më të madh të të gjitha kohërave.

Zyrtarët e qeverisë amerikane dhe administrata Biden kanë shprehur gjithnjë e më shumë interes për rregullat e reja të kriptovalutave. Gjatë gjithë kohës, interesi i njerëzve për kriptominedhat ka shënuar rritje, por kjo është një temë e nxehtë  mes investitorëve.

Në shumë mënyra, 2021 ishte një “përparim”, tha Dave Abner , kreu i zhvillimit global në Gemini, një shkëmbim i njohur i kriptomonedhave . “Ka një fokus dhe vëmendje të jashtëzakonshme që i kushtohet industrisë së kriptove.”

Por industria është vetëm në fillimet e saj dhe vazhdimisht evoluon. Kjo është  arsyeja pse çdo nivel i ri i Bitcoin mund të pasohet lehtësisht nga rënie të mëdha .

Platforma më e madhe dhe e më e sigurt për të investuar në kriptomonedha është BINANCE. Kjo platformë pranon lehtësisht pagesa përmes kartave të thjeshta edhe nga Shqipëria dhe Kosova.

Rregullorja e kriptomonedhave

Ligjvënësit në Uashington DC dhe në mbarë botën po përpiqen të kuptojnë se si të vendosin ligje dhe udhëzime për ta bërë kriptomonedhën më të sigurt për investitorët dhe më pak tërheqëse për kriminelët kibernetikë.

Kina njoftoi në shtator se të gjitha transaksionet e kriptomonedhave në vend janë të paligjshme, duke bllokuar çdo aktivitet të lidhur me kriptomonedha brenda kufijve kinezë.  Në SHBA, gjërat janë më pak të qarta. Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell tha kohët e fundit se ai “nuk ka ndërmend” të ndalojë kriptomonedhën në SHBA, raporton abcnews.al

Ashtu si shumica e rregullave që lidhen me kriptomonedhën, çdo rregullore e re ka pengesa.

Çfarë mund të nënkuptojë rregullorja e re për investitorët

Fatura e infrastrukturës dypartiake prej 1.2 trilion dollarësh e nënshkruar nga presidenti në nëntor përfshin dispozita të raportimit të taksave të kriptove që mund ta bëjnë më të lehtë për IRS(Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme) të gjurmojë aktivitetin e kriptove midis amerikanëve. Edhe përpara legjislacionit të ri, kjo është arsyeja pse ekspertët besojnë  se investitorët duhet të mbajnë shënime për çdo fitim ose humbje kapitali në asetet e tyre të kriptomonedhave.

Rregullat e reja gjithashtu mund ta bëjnë më të lehtë për investitorët që të raportojnë siç duhet transaksionet e kriptove. Rregullat mund të ndikojnë gjithashtu në çmimin e kriptomonedhës në tregjet tashmë të paqëndrueshme. Paqëndrueshmëria e tregut është arsyeja pse ekspertët e investimit rekomandojnë mbajtjen e çdo investimi në kriptomonedhë në më pak se 5% të buxhetit tuaj total.

Në fund të fundit, shumë ekspertë besojnë se rregullorja është diçka poszitive për industrinë.

“Rregullorja e ndjeshme është një fitore për të gjithë”, tha Ben Weiss , CEO dhe bashkëthemelues i CoinFlip, një platformë për blerje kriptomonedhash dhe një rrjet kripto ATM.

“Kjo u jep njerëzve më shumë besueshmëri në kripto, por unë mendoj se është diçka për të cilën duhet të marrim kohën e duhur.”

Miratimi i Kripto ETF(shkëmbimi i kriptomonedhave)

Tashmë ka pasur një përparim të madh në këtë fushë, me Bitcoin ETF që bëri debutimin e tij në Bursën e Nju Jorkut në tetor. Kjo përfaqëson një mënyrë të re dhe më konvencionale për të investuar në kripto . Bitcoin ETF i lejon investitorët të blejnë kriptomonedha direkt nga brokerat tradicionale të investimeve me të cilat mund të kenë tashmë llogari, si Fidelity ose Vanguard, raporton abcnews.al

Por disa thonë se BITO ETF nuk është i mjaftueshëm.  Miratimi i ETF është marrë në konsideratë disa herë gjatë viteve të fundit, por BITO është i pari që ka marrë miratimin.

Çfarë nënkupton  ETF kripto për investitorët

Është shumë herët për të treguar se sa investitorë do të jenë pjesë e BITO. Në vend që të mësoni se si të  lundroni në një shkëmbim të kriptomonedhave për të tregtuar asetet tuaja digjiitale, mund të shtoni kripto në portofolin tuaj direkt nga e njëjta llogari që keni ose një llogari tjetër tradicionale investimi.

Megjithatë, investimi në një ETF kripto, si BITO, mbart ende të njëjtin rrezik si çdo investim kripto. Është ende një investim spekulativ dhe i paqëndrueshëm.

Adoptimi institucional i kriptomonedhës

Kompanitë kryesore në industri të shumta shfaqën interes  dhe në disa raste  investuan në kriptovaluta dhe blockchain në 2021. AMC, për shembull, kohët e fundit njoftoi se do të pranojë pagesa me Bitcoin deri në fund të këtij viti. Kompanitë e Fintech si PayPal dhe Square janë gjithashtu duke vënë baste për kripto, duke i lejuar përdoruesit të blejnë në platformat e tyre.

Disa ekspertë parashikojnë se korporatat më të mëdha dhe globale mund ta fillojnë këtë adoptim edhe më shumë në gjysmën e dytë të këtij viti, raporton abcnews.al

“Ajo që ne po shikojmë është që institucionet po kërkojnë të përfshihen në kripto, qoftë Amazon apo bankat e mëdha,” thotë Weiss.

Në fakt, Amazon kohët e fundit ka ndezur thashethemet se po kryen disa lëvizje drejt këtij qëllimi, gjithashtu edhe Walmart po rekruton gjithashtu një ekspert të kriptove për të mbikëqyrur strategjinë e saj të blockchain.

Ndërsa pagesa në kriptovaluta nuk ka kuptim për shumicën e njerëzve tani, shumë shitës me pakicë kanë theksuar  se kjo metodë mund ta ndryshojnë  peizazhin e  të ardhmes.

Perspektiva për të ardhmen e Bitcoin

Bitcoin është një tregues i mirë i tregut të kriptove në përgjithësi, sepse është kriptomonedha më e madhe sipas kapitalit të tregut dhe pjesa tjetër e tregut priret të ndjekë trendet e saj. Çmimi i Bitcoin pati një rritje të frikshme në vitin 2021 dhe në nëntor vendosi një tjetër çmim të lartë të të gjitha kohërave kur shkoi mbi 68,000 dollarë.

Ky rekord i fundit pason nivelet më të larta të mëparshme mbi 60,000 dollarë në prill dhe tetor, si edhe pati një rënie më më pak se 30,000 dollarë në korrik.

Por sa do të shkojë vlera e Bitcoin? Shumë ekspertë besojnë është vetëm një çeshtje kohe Bitcoin të arrijë shifrën 100,000 dollarë. E kaluara e Bitcoin mund të ofrojë disa të dhëna se çfarë na rezervon e ardhmja, sipas Kiana Danial, autore e “Cryptocurrency Investing for Dummies”.

E ardhmja e kriptomonedhës

Ne mund të spekulojmë se çfarë vlere mund të ketë kriptomonedha për investitorët në muajt dhe vitet e ardhshme por realiteti është se kriptomonedha ende një investim i ri dhe spekulativ, pa shumë histori mbi të cilën mund të bazohen parashikimet, raporton abcnews.al

Pavarësisht se çfarë mendon apo thotë një ekspert i caktuar, askush nuk e di vërtet. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të investoni vetëm atë që jeni të gatshëm të humbisni dhe t’i përmbaheni investimeve më konvencionale për një pasuri afatgjatë.

Si të hapni një llogari të sigurt në BINANCE.

/abcnews.al