19-vjeçarja shqiptare e zhdukur prej 6 muajsh, familja ngre padi për vrasje

schedule17:32 - 12 Prill, 2021

schedule 17:32 - 12 Prill, 2021

Mediat greke kanë zbuluar detaje të reja lidhur me zhdukjen e 19-vjeçares shqiptare, Artemis Vasili. Së fundmi mësohet se familja e 19-vjeçare ka ngritur një padi për vrasje, kundër rrëmbyesve të vajzës së tyre.

Artemis Vasili, nuk ka dhënë shenja jete për gjashtë muaj. Nga ana tjetër raportohet se nëna e saj po kalon një periudhë shumë të vështirë psikologjike.

Avokati i familjes i cili po merret me çështjen në fjalë, duke folur për mediat greke, ka thënë se familja paraqiti një kërkesë në Prokurori për të adresuar çështjen e Departamentit të Vrasjeve të Policisë Greke, pasi nuk ka asnjë gjurmë të 19-vjeçares.

 

“Nuk ka asnjë gjurmë që nga dita e zhdukjes së Artemisit. Sikur toka u hap dhe e gëlltiti këtë vajzë. Shumë gjëra janë eksploruar, por nuk ka asnjë gjurmë të tyre. Familja u detyrua të ngrejë një akuzë për vrasje kundër rrëmbyesve. Në të njëjtën kohë, ne paraqitëm një kërkesë tek shefi i zyrës së prokurorit të shkallës së parë dhe kërkuam të adresojmë çështjen, vrasjen, e cila me përvojën dhe mjetet e saj sigurisht do të na ndihmojë të zbulojmë se çfarë mund të ketë ndodhur me 19- vajza vjeçe”, tha avokati.

Sipas Georgiou, paraqitja e një vajze me karakteristikat, por edhe të njëjtin mbiemër, krijoi disa shpresa të rreme në familje.

“Ne kemi bërë shumë hulumtime, por pa rezultat. Imagjinoni sikur u shfaq një vajzë si Artemis, e cila gjithashtu kishte mbiemrin Vasili. Ajo u shtrua në spital dhe një vajzë që ishte atje, dëgjoi emrin, pa që pamja e saj i ngjante Artemis dhe na lajmëroi. Menjëherë, prindërit shkuan atje, por në fund të fundit ishte një e ngjashme”, deklaroi avokati.

Familja, po ashtu përmes avokatit të saj, paraqiti një kërkesë eksperti në Google sepse gjurmët elektronike të telefonit celular të 19-vjeçares u zhdukën. Sipas Georgiou, ai u emërua këshilltar teknik për të pasur qasje në ekspertizën nga Prokuroria e Krimit Kibernetik.

“Ekspertiza nga Google mund të na tregojë se kush mund të ketë fshirë gjurmët elektronike, por ne gjithashtu mund të zbulojmë se çfarë është fshirë,” shpjegoi Georgiou. E.L/abcnews.al/