150 të shëruar në 24 orët e fundit, si është situata në spitalet Covid

schedule16:22 - 5 Tetor, 2020

schedule 16:22 - 5 Tetor, 2020

Në 24 orët e fundit 150 qytetarë kanë fituar betejën me koronavirusin.  Sipas të dhënave të ministrisë, numri i të shëruarëve sot është më i lartë se i një dite më parë, ku u konfirmuar 139 të shëruar.

Po ashtu numri i të shëruarëve sot është më i lartë se ai i të konfirmuarëve pozitivë. Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 144 raste të reja.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 214 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Ndrëkohë, 4 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me virusin e rrezikshëm.

COVID-19 – Statistika (5 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 144

Të shëruar ne 24 orë 150

Humbje jete në 24 orë 4

Testime ditore 912

Testime totale 93021

Raste pozitive 14,410

Raste të shëruara 8,825

Raste Aktive 5,185

Humbje jete 400

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2695

Durrës 555

Shkodër 398

Lezhë 262

Korçë 242

Elbasan 236

Fier 225

Vlorë 184

Kukës 132

Berat 114

Dibër 80

Gjirokastër 62

g.v/abcnews.al