100 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit, homazhe dhe aktivitete në Vlorë

schedule16:59 - 24 Janar, 2019

schedule 16:59 - 24 Janar, 2019

Në Vlorë janë kryer homazhe në kujtim të Ismail Qemalit që hodhi themelet e shtetit shqiptar. Në ceremoninë e 100 vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit mori pjesë kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe ministrja e Kulturës, Elva Margariti.   

100 vite nderim për Ismail Qemalin. Njeriu që pati rolin e padiskutueshëm në shpalljen e pavarësisë së vendit. Në këtë ditë u zhvilluan homazhe dhe u vendosën kurora me lule në varrin e Ismail Qemalit në Vlorë. Në ceremoni mori pjesë kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ministrja e Kulturës Elva Margariti dhe autoritetet vendore.

“I tregojmë dhe  njëherë të gjithëve që historia moderne filloi pikërisht këtu në Vlorë, në mbështetjen e një burri të madh, e një personaliteti të shquar, figura e të cilit ka bërë që të kenë zili shumë të tjerë përreth nesh. Mënyra që ai bëri shqiptarët bashkë është nga ato të rrallat. Meriton të vlerësohet dhe të kujtohet”, tha kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli.

Në emër të kryeministrit Edi Rama, fjalën përshëndetëse e mbajti ministrja e Kulturës, Elva Margariti.

“Ismail Qemali ishte promotori i parë i parimit se organet e shtetit asnjëherë nuk mundet të zëvendësojnë fushën e drejtësisë. Qeveria e Vlorës ishte e para që kuptoi që arti që dija, që ndriçimi i mendjes, që kultura ishin ato që do ta sillnin Shqipërinë në një vend të begatë”, tha ajo.

Një vizitë në muzeun e pavaresisë në Vlorë, ka përmbyllur edhe aktivitetet në ditën e perkujtimit të 100 vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit./abcnews.al