Të diplomuarit e vitit të kaluar: 57% për juridik, ekonomik dhe shkenca sociale

14:43 | 04/08/201814:430

Nevojat e tregut të punës gjithnjë e më tepër janë për specialistë në teknologjinë e informacionit apo zanatçinj, por universitetet vijojnë të nxjerrin nga auditorët ekonomistë dhe juristë. Gati 60 % e të diplomuarve vitin e shkuar ishin në këto degë.

Juridiku, ekonomiku dhe shkencat sociale mbeten degët më të parapelqyra nga të rinjtë në vendin tonë. Vitin e shkuar gati 60% të diplomave, universitetet i kanë dhënë në këto degë.

Sipas Institutit të Statistikave në vitin 2017 në arsimin e lartë janë diplomuar 35.173 studentë, ose 11,0 % më shumë se në vitin 2016. Kryesojnë vajzat me 64,1 % ndërkohë që më shumë se gjysma kanë përfunduar programet bachelor.

Numri më i lartë i të diplomuarve është në fushat “biznes administrim dhe ligj” që shënon me 29,6 %, ndjekur nga “shëndet dhe mirëqenie” me 13,6 %, dhe “shkenca sociale, gazetari dhe informacion” me 12,2 %.

Ndërkohë nxënësit që kanë përfunduar arsimin e mesëm pësuan rënie me 5.6% krahasuar me vitin 2016. Rreth 36 mijë e 400 nxënës u diplomuan në gjimnaz apo shkollë profesionale në vitin 2017 ndërkohë që bie në sy një luhatje e vogël mes djemve dhe vajzave.

Ndërsa shkollën 9-vjeçare vitin e shkuar e përfunduan rreth 36 mijë e 500 nxënës. 1,4 %  më shumë se në vitin 2016./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono