Shpallet emegjenca mjedisore në Porto Romano nga Këshilli Bashkiak i Durrësit

22:12 | 10/07/201822:120

Këshilli bashkiak i Durrësit ka miratuar shpalljen e emergjencës mjedisore në fushën e menaxhimit të integruar të mbetjeve urbane në territorin e Bashkisë Durrës. Shpallja e gjendjes së emergjencës ne Porto Romano gjeti dakortësinë e të gjithë anëtarëve të Këshillit Bashkiak, të pranishëm në mbledhje. Këshilltari i PD-së, Armand Teliti tha  se ky ishte një propozim i bërë nga PD e Durrësit në vite dhe kërkoi që autoriteti përkatës për të menaxhuar situatën duhet të jetë Këshilli Bashkiak e jo kryebashkiaku Vangjush Dako. Vendgrubullimi i mbetjeve urbane në Porto Romano ndër vite është kthyer në një shqetësim për banorët për shkak të ndotjes masive të ajrit që vjen si pasojë e djegies së mbetjeve në një terren të hapur. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono