Parlamenti i ri në Kosovë mblidhet me 24 dhjetor, Kurti-Mustafa vijojnë diskutimet

23:24 | 11/12/201923:240

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thirrur për në datën 24 dhjetor mbajtjen e seancës së parë të Kuvendit, pas zgjedhjeve të 6 tetorit. Ndërkohë, udhëheqësit e dy partive, Albin Kurti dhe Isa Mustafa po diskutojnë ende për arritjen e një marrëveshje për koalicionin qeverisës.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaci ka thirrur për datën 24 dhjetor seancën konstituive të legjislaturës së shtatë të Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë sot kanë rinisur bisedimet LVV-LDK për një koalicion qeverisës.

Më datë 24 dhjetor në orën 9 të mëngjesit presidenti Hashim Thaci ka thirrur seancën konstituive të Kuvendit.

 “Kryetari dhe Kryesia e Legjislaturës së Gjashtë e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në pajtim me legjislacionin përkatës në fuqi, do të përgatisin propozimin e rendit të ditës për Mbledhjen e Parë të Legjislaturës së Shtatë të Kuvendit të Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatën e presidencës.

Ndërkohë sot janë takuar edhe krerët e dy partive politike LVV-së dhe LDK-së të cilët po synojnë të bashkëqeverisin vendin në katër vitet e ardhshme.

Pas takimi i cili zgjati pak më shumë se një orë foli vetëm zëdhënësi i LDK-së Besian Mustafa i cili tha se janë pajtuar të intensifikojnë takimet. Ai nuk dha detaje të tjera se cfarë konkretisht është biseduar në takim.

Këto dy parti kishin ndërprerë takimet për 10 ditë radhazi pas mosmarrëveshjeve dhe çështjes së presidentit të Kosovës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono