Ministri Polak: Duhen data konkrete për anëtarësim në BE

14:03 | 07/05/201814:030

Ministri i jashtëm i Polonisë Jaçek Çaputoviç thotë se Bashkimi Europian duhet të japë data konkrete për antarësimin e vendit tonë. Deklaratën e bëri në Tiranë gjatë një konferencë për shtyp me homologun Ditmir Bushati. Ministri Çaputoviç, i sugjeroi ministrit tonë të jashtëm që të bashkëpunojnë me grupin, që është krijuar së fundi brenda Bashkimit Evropian, të cilët mbështesin vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ka ardhur në Shqipëri si mbështetës i fortë i zgjerimit të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor. Por Ministri i Jashtëm i Polonisë, Jacek Czaputowicz ka një këshillë për Shqipërinë.

Jacek Czaputowicz, ministër i jashtëm i Polonisë:  “Në BE vazhdon diskutimi për zgjerimin në Bashkimin Evropian , por ka edhe fenomene siç është skepticizmi që burimin e ka tek kriza e emigrantëve. Këto zëra bëjnë çmos që ta pengojnë. Në BE vende të tilla si Bullgaria, Rumania, Polonia e mbështesin fuqishëm zgjerimin e Bashkimit Evropian. Sipas mendimit tonë duhet përcaktuar qartë data e hyrjes e prnaimit të këtyre vendeve të Ballkanit Perëndimor, sepse kjo i jep mundësi dhe shpresë që të punojnë siç duhet. Duke u përcaktuar një datë konkrete vendet do të kenë një periudhë të shpresës reale”.

Në konferencën për shtyp me homologun Dimir Bushati, ministri i Jashtëm i Polonisë zbuloi për herë të parë krijimin e një grupi të vendeve që mbështesin zgjerimin e Bashkimit Evropian me të cilët Shqipëria duhet të bashkëpunojë fort nënvizoi ai.

Jacek Czaputowicz, ministër i jashtëm i Polonisë: “Edhe ana tjetër duhet theksuar sepse është e domosdoshme që të arrihen përparime të prekshme në fushën e sundimit të ligjit. Çdo vend është në gjendje ta bëjë këtë nëse do të këtë marrë një sinjal të qartë për afatin e pranimit.

Është krijuar një grup që unë po e përdor për herë të parë emërtimin këtu, grupi vendeve që mbështesin zgjerimin e BE dhe ky funksionon brenda BE dhe është mirë që Shqipëria të bashkëpunojë me këtë grup që të mbajmë gjithmonë të hapur këtë kanal të zgjerimit të BE me vendet e Ballkanit Perëndimor”.

Ministri Ditmir Bushati konfirmoi bashkëpunimin me këto vende,Greqia tha ai është një mbështetëse e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.Tashmë edhe bisedimet e nisura janë në rrugën e duhur tha ministri Bushati, sipas të cilit nuk janë afatet ato që kanë rëndësi në hapjen e këtij kapitulli të ri me shtetin grek.

 Ditmir Bushati: “Për t’iu kthyer afateve siç e tha ministri datat dhe afatet janë në thelb motivuese, e njëjta logjikë është e vlefshme dhe në raport me bisedimet që do të zhvillojmë me Greqinë, por nga ana tjetër me rastin në fjalë datat dhe afatet indikative nuk janë qëllim në vetvete. Është e rëndësishme të kemi një proces të shëndetshëm dhe të shkojmë mundësisht drejt një marrëveshje të re e cila duhet të jetë marrëveshje më e drejtë dhe në fund të ditës e zbatueshme për të dyja palët dhe duhet të jetë një marrëveshje e cila duhet të hapë një kapitull të ri në marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë e Greqisë”.

Në takim u fol gjithashtu edhe për zhvillimin e marrëdhënieve ekonomike dhe shkembimin e mallrave mes dy vendeve. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono