Lezhë, kopshti i fëmijëve përfshihet nga flakët

08:52 | 17/12/201808:520

Godina ku janë akomoduar fëmijët e kopshtit “Besëlidhja” në Lezhë u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm. Fatmirësisht nuk ka të lënduar nga ngjarja. Shkak për rënien e zjarrit dyshohet mbingarkesa në rrjet pasi në këtë ndërtesë ndodhen edhe nxënësit e shkollës profesionale të qytetit.

Një zjarr përfshiu mëngjesin e së hënës menzën e një godine në Lezhë. Aty janë akomoduar 250 fëmijë të kopshtit Besëlidhja si dhe nxënësit konviktorë të shkollës profesionale. Flakët ranë fillimisht në katin e parë të ndërtesës trekatëshe rreth orës 6:20 minuta. Kjo krijoi panik e frikë për shkak se në godinë ishin fëmijët që sapo kishin mbërritur në kopsht. Situata u normalizua shpejt falë ndërhyrjes së forcave zjarrfikëse. Kurse fëmijët u dërguan në shtëpitë e tyre. Drejtori i arsimit në Bashkinë e Lezhës Ardian Laçi, thotë se shkak për zjarrin mund të jetë bërë mbingarkesa në rrjet.

Ardian Laçi, Drejtor i Arsimit në Bashki: “Si rezultat i një mbingarkese të rrjetit elektrik. Kemi pasur një defekt në orët e para të mëngjesit menjëherë kemi marrë të gjitha masat për të krijuar sigurinë ndaj fëmijëveqë të mos ketë probleme me shëndetin e tyre dhe tani po verifikohet situata. Sa më shpejt do të bëhet e mundur rikthimi në gjendjen normale.”

Godina nuk përmbush asnjë kusht për të qenë një kopësht fëmijësh. Ndërsa për objektin e ri po punohet  prej 5 vitesh./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono