Arrestohen 8 shqiptarë në Barcelonë

14:08 | 30/05/201814:080

Policia e Barcelonës ka arrestuar 8 shtetas shqiptarë. Ata akuzohen se kanë grabitur mbi 30 banesa në rajonin e Katalonjës.

Policia rajonale e Katalonjës ka shkatërruar një bandë shumë të rrezikshme shqiptare në Barcelonë. Në pranga kanë rënë 8 shtetas shqiptarë, idenditeti i të cilëve nuk bëhet i ditur. Aktiviteti i tyre kryesor kriminal ishte grabitja e banesave. Pas një hetimi të nisur vitin e kaluar, policia e Barcelonës ka mësuar se 8 shqiptarët, që prej tetorit të kaluar kanë grabitur më shumë se 30 banesa.

Pjestarët e bandës kriminale synonin të godisnin tek banesat që ishin larg qëndrave të urbanizuara. Objektivi i tyre kryesor ishin paratë dhe bizhuteritë dhe para se të kryenin grabitjet merrnin shumë masa për të mos u zbuluar nga policia. Gjatë operacioneve të tyre kriminale, shqiptarët përdornin makina të palëve të treta dhe i parkonin shumë larg ndërtesave mundësisht në pyll dhe pastaj ecnin në këmbë. Madje në shumë raste ata përdornin metro për të mos tërhequr vëmendjen e policisë.

Shqiptarët grupoheshin deri në 4 persona për të kryer goditjet e tyre. Madje, mediat spanjolle shkruajnë se ata nxisnin bashkëatdhetarët që të shkonin në Barcelonë për tu marrë me këtë aktivitet kriminal. Në këmbim shqiptarët ofronin shpërblime materiale dhe vendqëndrimi. Banda e rrezikshme nuk ka kryer grabitje vetëm në Katalonjë, por edhe në vende të tjera Europiane./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono